Biberon Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Biberon Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

 

Biberon-Seçiminde-Dikkat-Edilmesi-Gerekenler

Bebek sağlığı her anlamda kendi sağlığımızdan önemli tuttuğumuz bir konu. Sürekli temasta bulunacağı biberon seçimi ise en önemli konulardan biri. Piyasada bin bir türünü bulabileceğiniz biberonları seçerken nelere dikkat etmeniz gerektiğini biliyor musunuz? Öncelikle biberonlar üretim materyalleri gereği ikiye ayrılır. Bunlardan biri cam iken diğeri polipropen biberonlar. Polipropen biberonlar görüntü itibariyle her ne kadar plastik olarak nitelendirilseler de aslında plastik değildir. Polipropen biberonlar içerisinde Bisphenol maddesi bulunmadığı sürece oldukça güvenilirdir. Piyasada kullanımı yasaklanan bu madde merdiven altı olarak nitelendirilen bazı firmalarda hala kullanılıyor olabilir. Bu nedenle özellikle polipropen malzemeden üretilmiş biberonlar satın alırken mutlaka bilinir ve kalitesi ispatlanmış markaları tercih ediniz.

Cam biberonlar daha sağlıklı gibi görünse de onu da seçerken dikkat etmeniz gereken bazı şeyler var. Cam biberonlar standart biberonlar ve ısıya dayanıklı camdan üretilmiş biberonlar olarak ikiye ayrılabilir. Standart cam biberonlar kaynayan suya bırakıldıklarında ya da yüksek ısıdaki sıvıya maruz kaldıklarında çatlayabilir ve hatta parçalana bilirler. Isıya dayanıklı camdan üretilmiş biberonlar da ise bu tip sorunlarla karşılaşılmaz. Isıya dayanıklı camdan üretilmiş biberonlar kaynayan sıvılardan etkilenmez ve ani soğuk ani sıcak durumlarda çatlama yapmaz. Cam biberon mu polipropen biberon mu tercih edeceğiniz tamamen sizin seçeneğinize kalmış. Bu konuda seçim yaparken dikkat etmeniz gereken bir konu da bebeğinizin biberonu kendisinin tutup tutamayacağı olmalı.

Küçük bebekler biberonu kendileri tutamayacağı için cam biberonların düşüp kırılma riski olduğundan polipropen biberonlar daha mantıklı bir seçim olacağa benziyor. Cama göre daha dayanıklı ve hafif bir malzeme olması nedeniyle küçük bebeklerde polipropen biberonlar tercih edebilirsiniz. Biberon seçiminizde bütçe ayarlaması firmadan firmaya değişkenlik gösteriyor. Ünlü ve popüler Chicco, Avent ve Lansinoh gibi markaların biberonları yüksek bir bütçe gerektirirken Bebedor ve Neavita gibi markaların biberonları her bütçeye uygundur. Unutmayın fiyattan öte kullanım kolaylığı ve malzeme kalitesine bakarak biberon seçiminde bulunmalısınız.

Etiketler: , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir