Gıda Alerjisi Belirtileri

Gıda Alerjisi Belirtileri

Hayatımızı sürdürebilmemiz için birçok farklı besin grubuna ihtiyaç duyarız. Tükettiğimiz besinler, yağ, karbonhidrat, protein, vitamin ve mineraller içerir. Bu etkin maddeler bazı vücut organizmalarına çeşitli reaksiyonlar göstererek alerjiye neden olurlar. Bu reaksiyonların nedeni ise vücuda giren protein yapılarının vücut tarafından yabancı bir madde olarak algılanması sonucu oluşur. İnsanlar yaşamları boyunca en az bir kez gıda alerjisine yakalanırlar. Gıda alerjisi belirtileri kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Basit bir rahatsızlık gibi görünse de bazı durumlarda ciddi hastalıklara davetiye çıkarabilmektedir.

Özellikle emziren annelerin tükettikleri besinlere çok dikkat etmeleri gerekir. Bazı etkin maddeler anne sütüyle bebeğe de geçtiği için bebeğinizin de etkilenmesi söz konusudur. Bebeklerde gıda alerjisi belirtileri arasında şunlar yer alır;

-Sürekli gaz sancısı,

-Kusma ve ishal,

-Bebeğin yüzünde ve ağız kenarlarında egzamaya benzeyen kızarıklar ve sivilceler,

-Sebebi bulunmayan kabızlık,

-Bebeğinizin kakasında kan görülmesi,

-Tedaviye cevap vermeyen karın kasılmaları,

-Nefes darlığı ve nefes sıkışıklığı,

-Bebeğinizin cildinde kaşıntı ve döküntüler, Görülen bu belirtiler sadece gıda alerjisi belirtisi olmayabilir.

Çünkü bazı hastalıklarda bu belirtileri gösterebilir. Ancak siz yine de,bu belirtiler görüldüğü anda anne sütünü kesmeniz ve hemen doktorunuza başvurmanız gerekir. Eğer bebeğinize anne sütü değil de ek gıdalarla ve özel mamalarla besliyorsanız yukarıda saydığımız belirtiler yine gıda alerjisi belirtileri olabilir. Yine aynı şekilde hiç vakit kaybetmeden bir sağlık kuruluşuna başvurmanız bebeğinizin sağlığı açısından büyük önem arz eder. Gıda alerjisine neden olan besinler arasında yetişkinlere daha çok deniz ürünleri ve yumurta, çocuklarda ise süt ve süt ürünleri neden olmaktadır. Alerjiye neden olan besin tüketilmesinin hemen ardından vücut çeşitli reaksiyonlar ve belirtiler gösterir.

Gıda alerjisinin belirtileri şunlardır:

– Yemek yedikten sonra nefes darlığı,

– Zihin ve bilinç bulanıklığı,

– Karın ağrısı ve mide bulantısı,

– Cilt üzerinde kızarıklar ve kabarıklıklar,

– Göğüste hissedilen ağrı,

– Deride kaşıntı ve döküntüler.

Yemek yedikten sonra, bu belirtilerden biri veya birkaçıyla karşılaşırsanız hiç vakit kaybetmeden en yakın sağlık kurumuna başvurmanız gerekir. Aksi halde daha ciddi sorunlarla karşılaşabilir hatta hayati tehlike içeren bazı rahatsızlıklara yakalanabilirsiniz. Doktorunuzun yapacağı gerekli kan testleri ve tahliller sonucu alerjiye neden olan besin maddesinin ne olduğu kolayca saptanabilmektedir. Başvurduğunuz hekim, siz ya bu besini bir daha tüketmemeniz gerektiğini söyleyecek ya da belli miktarlarda tüketmenizi önerecektir. Doktorunuzun size verdiği tavsiyeleri ve ilaçları dikkatli bir şekilde kullandığınız takdirde bu alerjik reaksiyonların bir daha oluşmamasını sağlayabilirsiniz.

Etiketler:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir