Nikel Alerjisi Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Nikel Alerjisi Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Nikel Alerjisi; kaşıntılı cilde zarar veren bir döküntülü hastalıktır. Nikel alerjisi diğer deri alerjileri için önemli bir hastalıktır. Genel olarak 10 veya 20 yaş kişilerde daha sık olarak görülebilmektedir. Her 10 15 kişiden biri bu hastalığ yakalanmaktadır. Erken yaşlarda kulak deldirmek veya piercing gibi uygulamalar yapan gençlerin nikel alerjisine daha çabuk yakalanmasına neden olacaktır. Aynı zaman kadınlarda bu nikel alerjisi daha çok yaygındır bunun nedeni ise çok küpe ve takı takdıkları içindir.

Nikel Alerjisi Nedenleri:

Nikel bazı kişilerde o kadar fazla etki yaratmaz ama bazı kişilerde ise farklı nedenlere’de yol açabilmektedir. Bazı insanlar daha çok nikel üzeri çalışıyorsa onların bu nikel alerjisine kapılması çok kolay olacaktır. Yani onlar risk altında olabilmektedir.

Nikel Alerjisi Belirtileri:

Nikele bağlı olarak bir temas ile ortaya çıkabilen, cilte’ki deriyi tahriş etme ve terletmeye ve döküntü aynı zamanda kızarıklık gibi bir cilt döküntüsü hastalığıdır. Nikel olan herşey yani örnek vermek gerekirse: telefon parçaları, kayış, gibi bir çok farklı şeyler sizlere bu farklı hastalıkları yada etkileri yaratabilmektedir. Genel olarak takı takıldığı zaman’da etki yaratabilmektedir. Aynı zamanda takı takılan bölgelerde sorun yaratıyorsa buna takı egzeması denilmektedir. Daha sonra nemli bir görüntü, kabarcık, döküntüler ile kendini göstermeye başlamaktadır. Süt çikolata gibi nikel içeren gıdaları tüketdikten sonra alerji yapabilir. Bazı alerjiler ise temas yolu ile oluşabilmektedir. Gözlüklerin çerçeve kenarlarında bulunnan nikel parçalar burun ve cilt sorunlarına’da yol açabilmektedir.

Nikel Alerjisi Tedavisi:Nikel Alerjisi

Nikel Alerjisini tedavi yapabilecek bir ilaç daha bulunamamıştır. Döküntülere ve farklı diğer rahatsızlıkları engellemek için nikelden uzak durmak gerekmektedir. Kullandığınız ve giydiğiniz elbiselerde nikel olup olmadığına dikkat etmeniz gerekmmektedir. Deniz ürünleri, çikolata, kakao gibi bir çok farklı besin bu alerjiyi olumlu kılar. Eğer’ki iyileşmedinizse ve hayla döküntü gibi bir çok farklı rahatsızlığınız varsa en yakın zamanda doktorunuza başvurmanız gerekmektedir.

Etiketler: , , , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir