Araba Motor Çeşitleri Nelerdir?

Araba Motor Çeşitleri Nelerdir?

Araba Motor Çeşitleri Nelerdir

Araba Motor Çeşitleri Nelerdir

Motor çeşitleri olarak H tipi, yıldız tipi, sıralı sistem,  boksör tipi ve vankel tipi motorlar olmak üzere 5 kaleme ayrılırlar. Ama günümüzde en çok kullanılan motor tipi sıralı motorlardır. Çünkü soğutma kolaylığı, yerleşim kolaylığı günümüz teknolojisine en iyi hitap eden en iyi aşınmaz problem çıkarmadığı için sıralı motor tercih edilir. Ama yüksek güçler elde etmek istedikçe hizmet amaçları değişmeye başladıkça kullanımına göre motor çeşitleri kullanılmaya başlar. Bu motorlar şöyledir.

V Tipi Motorların Özellikleri Nelerdir?

V tipi motorlar itme hareketinin krank miline iletmesi sırasında gücün fazlalaştırıl’a bilmesi, gücün fazla’laştırabilmesi aynı boyutta daha fazla silindirle daha yüksek güçler elde edilebilmek amacıyla motor tipidir. Bunlar benzinli araçlarda 60 ile 90 derece açılarla yerleştirilir. Dizel araçlarda ise 30 ile 120 derece açılara sahiptir. V tipi motorlar genelde V6, V8, V12 tarzında yapılabilir. Ağırlıklı olarak yüksek gücün istenildiği, yüksek devirlerin alınma ihtiyacı olduğu konularda kullanılır. Spor otomobiller veya çok yüksek güç isteyen iş makinelerinde kullanılabilir.

V Tipi Adını Neden Vermişler:

Krank üzerinde 60 veya 90 derece konumlandıramamasından dolayı V tipi adını almıştır. Tam adına Uygundur. V harfi gibi dizilimi vardır. V tipi motorlarda silindir sayısı paylaştırılır. 6 silindir varsa 3 sağa 3 sola yerleştirilir ve silindir çalışmaları ve ateşleme sistemleri de  çapraz olarak verilir ki  motorda sarsıntılı çalışmayı engellemek için.

Boksör tipi motorların özellikleri nelerdir?

Boksör tipi motorlar Yere yatay olarak konumlandırılmış 180 derece çizgisi üzerinde çalışan birisi emerken, birisi basan motor tipidir. Daha ziyade yüksek güç istenen otomobillerde kullanılır. Daha çabuk devir atmaya sahip bir motordur. Boksör motorlarının kullanımı günümüzde biraz az çünkü çok fazla yakıt harcaması yapar. Isı transferinde sıkıntılar yaşar. Ama dönem itibariyle bakıldığı zaman İkinci Dünya savaşında en çok kullanılan motor tipi boksör motor tipiydi. Boksör makineleri aynı bir boksör vuruşları gibi çalışır. Bir ileri, bir geri şeklinde çalışır. Otomobil sürücüsüne çok keyifli sesler verir. Günümüzde çok sayılı firmalar boksör motorları kullanır. Boksör motor bulunan aracın hızı çok fazla olur.

Yıldız tipi motorlar hangi özellikleri taşır?

Yıldız tipi motorlar silindirlerin bir daire etrafına dizilmiş şeklindeki motorlardır. Dört zamanlıları tek sayıda iki zamanlı motorlar çift sayıda olurlar. Yüksek devirle direk hareket almak isteyen       motorlarda  bunlar uygulanır. Daha ziyade bu motorlar uçaklarda ve bazı deniz taşıtlarında kullanılır. Artık tırbün motorların devreye girmesiyle bu tarz motorların kullanımı azalmıştır. Daha ziyade hobi uçaklarında kullanılan motor tipidir. Bu tip motorlarda beygir gücü başına iki kg kadar motor gücü düşer. Bu hafiflikten kaynaklı uçaklarda kullanılma sebebidir. Çünkü uçaklar olabildiğince hem az enerji harcaması hem hafif olması hemde kontrolün kolay olması açısından bu motorlar tercih edilir. Deniz taşıtlarında ise biraz daha devir elde edilmesi istendiği için kullanılan bir motordur.

Sıralı motorların özellikleri nelerdir?

Sıralı motorların özellikleri bir düz çizgi üzerine sıralanmış silindirlerin çalışmasını ifade eder. Sıralı motorlar otomobilin boyuna doğru konula bilindiği gibi motor kaputunun içerisine enlemesine de yerleştirilebilir.  Sıralı motorlar 2, 4, 6 şeklinde olabilir. Son yıllarda 3 ve 5 silindirler de yapılabiliyor. Ama en çok ilgi göreni 4 silindirlerdir.  4 silindirliler motor kaputuna sığması açısına en ideal olanlarıdır.  Sıralı sistem motorlarda silindir sayısı artıkça boyu uzadığından dolayı kaput kısmı uzaması gerekir. Buda otomobillerde ağırlık dengesinin bozulmasına sebebiyet verir.

Etiketler: , , , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir