Aracımın Motorun’da Garip Sesler Geliyor?

Aracımın Motorun’da Garip Sesler Geliyor?

Aracımın Motorunda Garip Sesler Geliyor

Aracımın Motorunda Garip Sesler Geliyor

Motordan vuruntu sesi gelmesi bir çok anlama gelebilir. Örneğin ana yatak sorunları, motor ana yatağındaki her hangi bir boşluk, piston’lardan gelen sesler, siboplardan gelen sesler gibi bir çok nedeni olabilir. En sık görülen arıza biçimi volantlardandır. Ama bunun sürücünün kendi kendine tespit etmesi ve buna bir teşhis koyması neredeyse imkansızdır. Önemli olan teşhisi koyabilmektir. Yapmaları gereken şudur: Kendi açısından sürür sesin ne geldiğini söylemesi teşhiste önemli bir fayda sağlayacaktır. Gittikten sonra bunun belirtilmesi önemlidir. Mesela şu zamanda çıktı, Şu saate çıktı gibi sesler çıkıyor, Aracım hareket halindeyken sesler geliyor, Aracım rölentidey’ken sesler geliyor. Ara hızlanmalar’da bu sesler geliyor ve özellikle şu vites deyken şu sesler geliyor diyebiliriz. Belirtildiği takdirde arızanın teşhisi kolaylaşacaktır. Vuruntu sesleri bir çok farklı sesler olabilir. Özellikle motor bağlantılarından bir gevşeme veya bir çıkık varsa piston kollarının altında bir gevşeklik varsa o anlarda bir bağlantıda gevşeklik varsa biz buna çıkaran seslere vuruntu diye bilmekteyiz. Bu seslerin doğru teşhis edilmesi servis tarafından gerçekleştirilir.

Motordan Uğultu Geliyor, Neden Olabilir?

Sürücülerden sık duyduğumuz önemli uyarılardan biri motordan uğultu gelmesidir. Uğultu gelmesi çok karmaşık bir konudur. Çünkü bir çok farklı ses ile karıştırılır. Örneğin aracın fan motoru çalıştığı zaman, Klima motoru çalıştığı zaman Çıkartığı ses ile karıştırılır uğultu. Bunlar normal bir uğultudur. Normal bir sestir. Birde motor arızalarını gösteren motorda problem gösteren uğultu sesleri vardır. Bunlar genellikle sonradan çıkmadır. Yani aracımızda normalde yoktur. Seyir halindeyken yada bir gün aracımızı çalıştırırken bazı uğultu sesleri olur. En sık görülen problemlerdir. Volanların’da bir sorun yaşayan motor çalıştığı zaman uğultu çıkabilir. Örnek verelim mesela Diferansiyele bu ses gelebilmektedir. Önemli olan bura’da doğru teşhis edilmesidir. Doğru teşhis servisin yapacağı testlerden ortaya çıkmaktadır. Bazen aracın bir kaç gün serviste kalmasını istenebilir. Doğru teşhis için. Diğer sesler ile karıştırılmaması için Doğru teşhis önemlidir. Sonradan Ortaya çıkan veya bir uğultu sesi Mutlaka bir problemin veya arızanın işaretidir. Eğer bu sesi sürücü duymaya başlamışsa Aracın motorunda böyle bir ses alıyorsa Mutlaka servise başvurmalıdır. Bu önemli bir problemin ilk aşamasıdır. Belki baştan daha çözemeyeceğimiz. Şu maliyetler ile çözeceğimiz bir problemin büyütürüz. Örnek vermek gerekirse belkide aracın motor aksaklığın’da Çok önemli hasarlar bırakılarak 5000-1000 tlye varan hasarlar ile karşılaşabiliriz.

Aracımda Islık Sesi Geliyor, Neden Olabilir?

Sürücüler arası olarak duyduğumuz motor’dan bir ıslık sesi gelmesi Belli arızaların işareti olabilmektedir. Özellikle bunu ne zaman yaptığı çok önemlidir. Yani rölanti’de Çalışırken motordan bir ıslık sesi gelir yor? birinci veya ikinci vites’de hızlanırken mi? ıslık sesi geliyor. Yoksa üst devirlerde yoksa yüksek hızlarda araç hızlandırmalarıyla mı bu ses geliyor? Bunun nereden geldiği çok önemlidir. Yoksa teşhisi yanlış koyulabilir. çünkü bazı araçlar’da bu ıslık sesinin gelmesi normaldir. Aracın motorun çalışma prensibinden dolayı ufak bir ıslık sesi gelmesinin her hangi bir arızayı işaret etmez. Ama sonra’dan çıkan bir ses ise Çok fazla gürültü yapan veya çok fazla ses çıkaran bir ses ise Bu bir arıza işareti olabilmektedir. Özellikle tur bolu araçlar’da bu sesler çok gelebilir. Bir turbo nun kendi ötmesiyle çıkan kendi sesine ait bir ses ardır. Bazı insanlar buna uçak sesi diye kendi aralarında tanımlayabilir. Bu ses turbonun bozulmasını işaret edebilir. Ve turbonun bir arızaya denk geleceği anlamına gelmektedir.

Etiketler: , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir