Araçlarda Ön Düzen Arızaları Nasıl Anlaşılır?

Araçlarda Ön Düzen Arızaları Nasıl Anlaşılır?

Araçlarda ön düzen bakımı nasıl olmalı

Araçlarda ön düzen bakımı nasıl olmalı

Araçlarda ön düzen arızası olduğunu anlamak için aracınızın uzun yolda giderken direksiyonda sağa veya sola çekme olur araçta. Bu çekmeler istem dışı çekmeleridir. Ayrıca virajlarda sağa veya sola dönme esnasında ön lastiklerde ötme sesi gelir. ayrıca gözle yapılacak kontrollerde lastik içten veya dıştan düzensiz aşınması da  ön düzen düzensizliğinden kaynaklanır. Ön düzen arızasının anlaşılacak bir diğer sebebi de aracınız da daha önce duymadığınız sesler garip sesler duymaya başladığınız da ön düzende bir sorun olduğunu anlayıp kesinlikle bir rot servisine aracınızı götürüp rotunuzu veya ön düzeninizi kontrol ettiriniz.

Ön Düzen Ayarsız lığının Araçta Belirtileri

Ön düzen ayarsızlığı direksiyonun ağırlaşmasına neden olur. Ama direksiyonu her ağır olan aracın sebebi ön düzen ayarsızlığı anlamına gelmez. Lastiklerdeki düşük hava basıncı da direksiyonun ağırlaşmasına neden olur.

Ön düzen sistemi araçların düz ve güvenli yol tutuşunu sağlar. Aynı zamanda yolda kaynaklanan bazı kusurları absorte eder.

Ön Düzen Sistemini Oluşturan parçalar

  • Rot
  • Rot başı
  • Sonsuz dişli
  • amortisör

Direksiyona sürücünün vermiş olduğu komutu sonsuz dişli vasıtasıyla tekerleklere iletilir. Bunun için en önemli unsurlarda bir tanesi rot başıdır.  Tüm bu parçaların düzenli çalışması ön düzen sistemin iyi olmasını sağlar. Buda güvenli yol tutuşu lastiklerde erken aşınmayı içten ve dıştan aşınmayı engeller. Ön düzen sistemi araç için çok önemli bir sistemdir.

Araçlarda ön düzen bakımı nasıl yapılır

Kullandığınız araç her hangi bir kaza veya darbe almadığı sürece her 5000 km bir ön düzen ayarına girmesi gerekir. Yani rot balans ayarı. Aracınızın ön düzen ayarı yapılırken ön düzen parçalarının hepsi kontrol edilmesi gerekmektedir. En önemlisi rot başıdır. Rot başı kesinlikle kontrol edilmelidir. Rot başı en sıklıkla arıza veren parçadır.  Araçlarda bulunan ön düzen arızası araç muayenelerinde de sıklıkla karşımıza çıkmaktadır. Ayrıca araç muayenesini bir kenara bırakın sürüş esnasında ön düzende oluşacak bir hata sürücünün güvenli sürüşünü çok fazla etkiler. Kaza oranını çok fazla yükseltir.  Bu sıkıntıları yaşamak istemiyorsanız aracınızı her 5000 km’de bir rot balans ayarını yaptırınız.

Etiketler: , , ,

Comments: 2

  1. araç arızaları Şubat 22, 2016 at 8:22 pm Reply

    Bayağı detaylandırmışsınız konuyu, gerçekten de emeğinize sağlık

  2. Mehmet Ekim 22, 2016 at 7:24 am Reply

    Bir otomobilde günlük bakım dediğimizde hangi elamanlar ve donanımlar /sistemler kontrol dilmelidir? Bir bilgi gönderebilir misiniz?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir