DRİFT NEDİR NASIL YAPILIR

DRİFT NEDİR? NASIL YAPILIR?

DRİFT NEDİR? Sıra dışı olarak kabul edilen motor yarışlarından bir de driftir. Drift aslında bir sürüş tekniğidir. Otomobil sporları arasında eğlence amaçlı yapılan ve aslında yetenek gerektiren bir motor sporudur. Drift sporunda amaç arabanın arkadan kayma açısının öne göre fazla olmasıdır. Dilimizde buna ‘yanlama’ da denilmektedir. Direksiyon ile ters kontralar yapılarak normal sürüşün tersine hareketler ile araç sürme tekniğinin adıdır.

İLK OLARAK ORTAYA ÇIKIŞI İlk olarak Japonya’da yapılmaya başlanmıştır. Dağlık ve virajın çok olduğu yerlerde otomobil sürüşü içinde olanların, 1990’lı yılların başında keşfetmesi ile dünya ya yayılmıştır. Bu tür zorluk içeren yollarda hız kesmeden gitmeye çalışırken ortaya çıkmıştır. Akıllarımızdan drift denince ilk gelen şeylerden biri de Tokyo Drift filmidir herhalde.

DRİFT İÇİN GEREKLİ OLAN TEKNİK KOŞULLAR Drift yapmadan bazı teknik koşulları sağlamak daha iyi olacaktır. Drift yaparken bu teknikler, otomobilin teknik alt yapısına göre değişiklik göstermektedir. Drift yapmakta iki uygulama tekniği vardır. Bunlar acemi teknikleri ve ağırlık transfer teknikleri olarak belirlenmiştir. Bu teknikler uygulanması içinde araçların motor gücünün 120 PS/ BHP ‘ den fazla olması gerekmektedir. Ve özellikle dört çekiş sistemli araçlarda 150 PS/ BHP ’n üstünde olması gerekmektedir. Kaliteli ve hızlı geçişleri olan şanzımanda drift daha kolay olur. Bu yüzden yüksek devirde drift pek verimli olmaz, araba zorlanacağı için ilerlemeye çalışır ve pati çekme olayı oluşur. Ancak düşük devirde drift denenirse araç ters spin atabilir. Düşük devirde drift için dizel motorlu araçlar kullanılabilir lakin dizel araçlar drift için pek de tercih edilmez.

Drift için kullanılacak aracın jantlarının en az 17” olması gerekmektedir. Aynı zamanda lastiğin ince yanak özelliğinin olması önemlidir şayet farklı bir lastik ile denendiğinde janttan ayrılma gibi bir durum ile karşılaşılabilir. Güçlü motor zaten olmazsa olmazdır, hız çok önemlidir. Aracın arkadan yitişli olması da gerekli olmakta bu sayede arka tarafın savrularak drif yapma olanağı oluşmaktadır. Driftte temel olay aracın viraj alırken merkez kuvvetine daha fazla dayanamaması sonucu arka kısmının savrulmasıdır. Drift aslında araca oldukça zarar veren bir eylemdir, tamamen gösteriş amaçlı yapılmaktadır. Aracın sistematik parçalarına ve tekerine oldukça zararı vardır.

DRİFT NASIL YAPILIR? Drift tekniklerinden bahsedelim. El freni ile drift; genel olarak bu teknik yaygın olarak kullanılandır. Aracın viraja girişi ile debriyaja sonuna kadar basılmalı ardından araç burnunu viraja doğru sokarken de el freni çekilmelidir. Aracın arkasının da savrulma/ kopma olduğu an gaza yüklenilmelidir. Drifitin yapı taşı bu hareketleri yaparken direksiyon kontrolünü yapabilmek ve toparlamayı başarmaktır. Ağırlık transferi ile drift; bu tekniğin püf noktası viraja girerken vites küçültmektir. Araç burun kısmı viraja doğru girdiğinde debriyaj ani hareket ile bırakılır ve ardından gaza basılır. Böyle açıyı alan arka kısmın kopması ile iyi bir drift hamlesi yapılmış olur. Bundaki püf nokta ise debriyajdan ayak çekilince frene basmış gibi bir etki ile aracın yavaşlaması ve ağırlığın öne kaymasıdır. Bu şekilde arka tekerlere binen ağırlık azalmış olur. Bu ağırlık transferinden faydalanaraktan drift gerçekleşir.

Güç ile drift; yaparken araç viraja doğru girerken gaz verilerek araç yanlar ve viraj çizgisine takiben dönerek ilerler burada direksiyon hakimiyeti çok önemlidir. Tabi kş bunun için güçlü bir araca ihtiyaç vardır. 200Hp ve üzeri motora sahip araçlar için daha iyi bir tekniktir. Karşıt ağırlık nakli; bu drift için virajın içine en yakın noktaya girilirken direksiyon viraj dışına çevrilerek ardından aniden içe çevrilmesi sonucu ani değişim ile aracın arkası kayar ve tekrar gaz vererekte toplanır. Bu hoş gözüken bir tekniktir. Bu aynı yolda norma sürüşte karşımıza çıkan bir şeye verilen ani tepki ile direksiyon çevrilmesi gibidir. Zıt yönlenmeler ile denge şaşması yapılması sonucunda gerçekleşir. Gazın verileceği anın tespiti çok önemlidir. Debriyaj ile drift; güç ile yapılan drift gibidir. Aracın hızı azalırken ani devir yükseltmesi ani debriyaj bırakılması ile oluşur ve patinaj gerçekleşir. Arkayı kaydırmak olayıdır. Lakin bu teknik ilerleyen zamanlarda motorda teklemeye yol açabilir. Veya devir kontrolü iyi olmaz ise araç kontrolden çıkabilir.

Fren ile drift; viraja girerken arka taraf kayana kadar sert frene basmak ile olur. Aracın arkası kaymaya başlanınca gaz verilerek araç toplanır. Bu tehlike arz eden teknik de hız miktarı doğru olarak ayarlanmalı ve fren yaparken önden kayma olmaması için gaza basılmasıdır. Bu gibi drift teknikleri mevcuttur. Lakin profosyenel olarak ve trafiğe kapalı alanda yapılması daha sağlıklı olan bir spordur. DRİFT YARIŞLARI NASIL YAPILIR? Drift yarışları genel olarak sıralama ve final eşleşmeleri şeklinde yapılırlar. Yarışmacılar önceden belirlenen yarış çizgisini takip ederek kurallar altında puan alırlar. Profesyonel olarak yarışlarda “drift box” adında bir aygıt araçlar da bulunur ve otomatik olarak arka tarafın aldığı açıların ve süreler, hızı ve G kuvvetinin hesaplaması yaparak puan belirlenmesini sağlar. Drift dünya çapında oldukça ilgi gören bir motor sporudur.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir