Drift Nedir? Nasıl Yapılır?

Drift Nedir? Nasıl Yapılır?

Drift Nedir? Nasıl Yapılır?

Drift Nedir? Nasıl Yapılır?

Araba yarışlarını ya da normal yarışları genel olarak erkeler takip eder ve sever. Araba yarışları çok eskiden beri yapılmaktadır ancak 20 yıldır hayatımızda olan bir yarış türü var ki bu onu birçok yarıştan ayırıyor. Nedeni artistlik hareketlerin ve adrenalinin çok daha üst seviyede çok daha hızlı arabalar ile yakalanıyor olmasıdır. Bu yarış tabii ki drift.

Drift nedir? Nasıl yapılır?

90’lı yıllarda ilk drift yarışları yapılmaya başlamıştır. Birçok popüler yarışın yeri Amerika olsa da bu sefer kaynak Japonya olmuştur. Bilindiği üzere Japonya oldukça dik bir yeryüzü şekline sahip. Burada dağlardan ve bol virajlı patikalardan hızlı bir şekilde inmeye çalışılarak yapılan spor zaman içinde drift adını almıştır.

Drift süratle giden arabanın viraja girdiği sırada merkez kaç kuvveti ile beraber arka kısmının savrulması esnasında kişinin arabanın kontrolünü sağlayabilmesidir. Bu durum iyi bir hız ve zaman hesaplaması anlamına gelmektedir. Türkiye için dirft yanlama adını almıştır. Ancak bu kelime zaman içinde çok da beğenilmediği için tekrarda yabancı dilde telaffuz edilmeye devam edilmiştir.

Bir arabanın drift yapması için bir takım koşulları sağlıyor olması gereklidir. Mesela 17” jantları olmayan bir arabanın, ince yanaklı lastikleri olmayan bir arabanın drift yapması mümkün değildir. Aracın mutlaka arkadan itişli olması gerekmektedir. Güçlü bir motor ise aracın olmazsa olmazları arasında yer almaktadır. Eğer gerçek bir drift arabanız var ise mutlaka arabanızın ikili bir diferansiyeli var demektir. ancak bu şekilde arka taraf savrulduğu sırada tekerlekler hızını dengeleyebilmektedir. Aynı zamanda lastiklerin hafif bir şekilde içe bakması ve viraj çıkışlarında gücün tam randımanlı kullanılabilmesi için tork gücünü arttırmaya yönelik motor geliştiriciler kullanılması gerekmektedir.

Drift yaparken kullanılmakta olan bazı teknikler vardır. Bu tekniklerin başında el freniz çekme, ağırlık transferi yapma, güç vererek yanlama, karşıt ağırlıkları kullanma gibi durumlar mevcuttur. Bazı kişiler debriyajı kullanmaktadır. Ancak bu sağlıklı bir teknik değildir. Fren en sık yapılan yanlama çeşitleri arasındadır fakat arabanın lastikleri için en kötü tercihlerden birisidir.

En basit yöntem hız ile yanlama işlemidir. Bu esnada oluşan merkezkaç kuvveti sizin için arabanın savrulmasına yardımcı olacaktır. Ancak iyi bir şoför olmanız ve hız ile dönüş anını iyi bir kombinasyon haline getirmeniz gereklidir.

Profesyonellerin yapması gereken bir yarıştır. Bu yarışlar sırasında büyük bir sağlık ekibi ve anında müdahale ekibi vardır.

Etiketler: ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir