Google Logosunun Tarihçesi Hakkında Bilgi

Google Logosunun Tarihçesi Hakkında Bilgi

Google Logosunun Tarihçesi

Google Logosunun Tarihçesi

Google logosunun tarihçesi bugün Google’ın ana sayfasında Doodle olarak tasarlandı. İşte Google logosunun tarihçesi…

Google’ın kurucularından birisi olan Sergey Brin, Google arama motorunun ilk logosunu ve tasarımını kendisi hazırlamış. Daha sonra ise ortağı olan Page ile Kedar Designs’ın sahibi olan Ruth Kedar ile tanışmış ve Kedar’ın tasarımlarını gördükten sonra Google’ın tasarımlarını kendisine emanet etmiş.

Google o zamanlar aynı sektörde bulunan arama motorlarından (Yahoo, Excite, HotBot, LookSmart and Lycos) daha farklı bir tasarıma sahip olmak istemiş ve Google tasarımlarına da buna göre yön verilmiş. Kedar yaptığı tasarımı hakkında, “ Sade ve basit. Kolay okunabilir. Aslında bir tasarım gibi bile durmuyor ama renkleri çocukların oyunlarını andırıyor. Her harfin ayrı bir gölgesi ve dolgusu var ama o kadar hafif ki zor fark ediliyor. “ diyor.

Google Logosunun Tarihçesi

“ O zamanlar internet genellikle Times New Roman karakteri kullanılıyordu ve diğer yazılı kaynaklarda ise sans-serif karakteri yaygındı. O zamanlar seçtiğimiz font Catull olarak geçiyordu eski bir serif puntosuydu aynı zamanda. Catull eski çağlar ile yeni yani bilgisayar çağı ile bir köprüye sahip olduğunu düşündük. Çünkü arama denen şey geçmişe bakılarak yapılıyordu ve Catull’un da tarihle olan bağı biliniyordu. “

Google’ın Vazgeçilmezi Doodle

Google arama motorunun özel günler için tasarladığı Doodle logoları Sevgililer günü, anneler günü gibi günlerde Google’ın ana sayfasına renk katıyor. Google’ın bu tatlı logolarını ise 2000’li yıllarda Google’da stajyer olarak görev yapan Dennis Hwang yapmış ve çok beğenildiği için Hwang bugün Google yöneticilerinden biri olabilmiş durumda. Google’ın Doodle yapma işleri ise yaptıkları tüm işlerin yüzde 20’sini oluşturuyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir