Ağ Güvenliği Nedir? Ağ Güvenliği Nasıl Sağlanır

Ağ Güvenliği Nedir? Ağ Güvenliği Nasıl Sağlanır

Ağ Güvenliği Nedir Ağ Güvenliği Nasıl Sağlanır

Ağ Güvenliği Nedir Ağ Güvenliği Nasıl Sağlanır

Ağ Güvenliği Bütün olarak elde edilen Bir konudur. Cihazların insanların ayrı ayrı bilinçlendirip ve Güvenliğin Topluca Sağlanmasıdır. İnsanları Bilinçlendirmekle kastettiğimiz Son kullanıcının hata yapması Şifresini basıp koyma veya şifrelerini başkaları ile paylaşması güvenlik sorunlarına yol açabilir. Okul öğrencileri eğitimler Yapılmalıdır. Ve Bunlara Uyacağı için imza dahi atmalıdırlar. Cihazlar ile Yapılacak Güvenlik Unsuru İse Şunlardır.

  • Güvenlik Duvarları
  • Saldırı Tespit Cihazları
  • Antivirüs Yazlımları

Bun Programlar Olması Gereklidir. Bunlar Bilinçli İnsanlar Tarafından Kurulup Sürekli Bakımını Yapmak Ve Önemli Bir Ayrıntıdır. Her şeye Rağmen Ne Yaparsak Yapalım %100 Güvenlik Yoktur. Verilerinizin Kaybolmaması için düzenli yedek olmalıdır.

Ağımıza Ne Tür Saldırılar Olabilir?

Ağımıza İç kaynaklı veya dış kaynaklı saldırılar olabilmektedir Ve Gerçekleştirile bilmektedir. İç kaynaklı saldırılar dış kaynaklı saldırılarına Göre daha çok tehlikelidir. Aynen bir ev gibi dışarıdan gelecek bir tehdidin Bir kapı gibi koruyabileceğimiz gibi koruyabiliriz. Bilgisayar Ağların dışarıdan gelen tehditler Aşırı güvenlik duvarı kullanmaktadır. Güvenlik duvarları dışarıdan gelecek ciddi tehditleri ciddi anlamda engellemektir. Ancak dışarıdan gelecek saldırılara karşı Güvenlik duvarı gibi bir çözüm olmadığı zaman daha tehlikelidir. İçeriden gelecek saldırılar şunlardır.

  • Bilgilerinizin Silinmesi (Her Zaman Yedek Olacaktır)
  • Bilgilerinizin Sızdırılması
  • Bilgilerinizin Değiştirilmesi

Bu Tehditlere Karşı İnsanları bilinçlendirmek şifrelerini herkes ile paylaşmamak ve karma karışık şifreler kullanması yardımcı olmaktadır. Bunun dışında yetkisi olmayan insanların cihazlara girmesini engelleyecek çözümler’de bulunmak şarttır. Güvenlik Duvarlarının Düzgün bir şekilde yapılandırılması ve güncellenmesi saldırılara karşı yardımcı olmaktadır. Virüs Veya benzeri zararlı saldırılara karşı ve tehdit etmesi söz konusudur. aslında bakarsanız bu yazılımlar bir şekilde içeriye sızıp yine içeriden gelen atakların dahil olan ataklardır. ancak dışarıdan gelen tehditleri Doğrudan değerlendirmek sizin kendinizi bu saldırılara karşı kuvvetlendirmeye yarayacaktır.

Ağ Güvenliği İçin Hangi Yazılımlar Kullanılmalıdır?

Ağ Güvenliği başlıca yazılımlar güvenlik duvarları ve saldırı tespit sistemleridir. güvenlik duvarları mesela evin kapısı gibi sağlam bir yazlım olması gerekmektedir. Bunun Dışında Antivirüs Güvenlik açısından kullandığımız yazılımlardır. Antivirüs yazılımı bilgisayar zararlı yazılımların bulaşmasına Engel Olmaktadır. Vpn İse kurumunuza güvenli bir şekilde erişme yapan bir programdır. Vpn Tekniği kullanma’dan Erişmek herkesin erişmesine sağlaması Yardımcı olur.

 

Etiketler: , , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir