Ağaçkakan Özellikleri ve Hakkında Bilgi

Ağaçkakan Özellikleri ve Hakkında Bilgi

Ağaçkakan Özellikleri ve Hakkında Bilgi

Ağaçkakan Özellikleri ve Hakkında Bilgi

Ağaçkakanın dili tüm hayvan organları arasında en muhteşem olanlar-dan biridir. O kadar ki yaratılışçılar, evrimin yanlış olduğunu “kanıtlamak” için sürekli onu örnek gösterir. Bazı türlerde burun uzunluğu kuşun üçte ikisi kadar olabilir. Yapışkan bir salya ile kaplı burnun iki ucunda kanca bulunur, en sonundaysa bir “kulak” vardır. Aslında ağaçkakanın dil yapısı diğer kuşlarınkine çok benzer. Sadece biraz daha uzundur, bu da ağaçta açtıkları oyuğun daha derinlerine inebilme ve böcek avlayabilme gibi evrimsel bir avantaj sağlamıştır. Esas sır, dilin kullanılmadığı zamanlarda içi sıvı dolu bir akordeon gibi katlanmasını sağlayan bir dizi zarımsı dil kemiğidir. Ağaçkakan dilini dışarı fırlattığında güçlü karlar tabana yakın bir yerde büzülür ve kemikleri ileri doğru iteler, böylece dil gagadan dışarı doğru itilir. Kaslar gevşetildiğinde dil aynen geri gelir. Ağaçkakan doğduğu zaman dili tavuk gibi kulaklarının hemen yanında olur. Büyüdükçe dil kemiği zarı, dereceli olarak kafatasının etrafına ve üstüne, burun deliklerinin arkasıyla birleşinceye kadar yayılır. Bu dilin ucundaki kulağa gelince, bu, Herbst’in zerreleri adı verilen ve bir böceğin yarattığı en küçük titremeyi bile hissedecek kadar hasınca duyarlı sinir uçlarının yoğunlaşmasıdır.

200’den fazla ağaçkakan türü mevcut. Her birinin kendine özgü delme hızı ve ritmi var. Bazıları ağaca saniyede on altı sefer vurabilir. Bir ağaçkakan kafasını her vurduğunda yer çekiminin uyguladığı gücün bin katını, uygular. Bir başka deyişle bir astronotun dikey havalanış sırasında maruz kaldığı basıncın 250 katı. Kafalarının kırılmamasının sebebi şokun hemen hemen tamamını emen süngerimsi kıkırdak yastıktır. Ayrıca ağaçkakan her vurduğunda kafanın içindeki bir kas, beynin içinde bulunduğu keseyi gaganın tersi yönünde çeker. Ağaçkakanın vururken ki amacı yemek aramak değildir. Bu, haberleşmeye ve eşleri çekmeye yarayan türe özgü bir “imzadır.” Ağaçkakanlar genelde tınlamanın yüksek olduğu malzemeleri, örneğin ölü ağaçları, metal su borularını ya da ahşap saçakları tercih eder. Böcek avlarken ya da diğer hayvanların yuvalarına ulaşmaya çalışırken vurma oranları değişir.

1995’te bir çift altın ağaçkakan (Colaptes auratus) Discovery, adlı uzay gemisinin dış tankının köpük kaplaması üzerinde 200’den fazla delik açmış ve mekiğin fırlatılmasının gecikmesine neden olmuştu. Yeşil ağaçkakanlar (Picus viridis) yağmur kuşları olarak da bilinir. Eğer bu kuşun “kahkahaya” benzeyen farklı sesini duyarsanız yağmur geliyor demektir. Bu hikayenin bir yaratılış versiyonu bile vardır. Ağaçkakan nehir yatakları ve okyanus çanaklarını kazmak konusunda Tanrıya yardım etmeyi reddetmiş, Tanrı da onu ilelebet ağaç kakmak ve yağmur içmekle cezalandırmıştır. Bu kuşun bir zamanlar ingilizcede kırka yakın bölgesel ismi vardı. Bunlardan bazıları Hewhole, Wudewale ya da Galley Bird’dir. Bu ısimlerden biri hâlâ kullanılmaktadır: “Yaffle.” Çoğu insan bu ismin hayvanın gülüş tarzına işaret ettiğini düşünür ama aslında sözcük anlamı “doymak bilmeden yemektir.” Ki gerçekten yeşil ağaçkakanlar böyle yer. Bir karınca yuvasına saldıran bir yeşil ağaçkakan gördüğünüzde buna kendiniz de şahit olacaksınız. Bir oturuşta 2000 karınca yiyebilir.

Etiketler: , , , , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir