Alkol Bağımlılığı Nedir? Alkol’un Zararları Nelerdir?

Alkol Bağımlılığı Nedir? Alkol’un Zararları Nelerdir?

Alko'un Nedir, Zararları Nelerdir

Alko’un Nedir, Zararları Nelerdir

Alkol Bağımlılığı ve Etkileri Alkol bağımlılığı (alkolizm) sağlığı tehdit eden zararlı alışkanlıklardan biridir. Alkol, kimyasal yapısından dolayı merkezi sinir sistemini etkileyerek kişide bağımlılığa yol açar. Alkol genellikle tıp, fen bilimleri ve endüstride kullanılan bir çeşit kimyasal maddedir. Bu alanların dışında alkollü içkilerin üretiminde de önemli bir yere sahiptir. Metil ve etil alkol en sık kullanılan çeşitlerindendir. Metil alkol, odun ve şeker pancarından elde edilir. Çok küçük moleküllü bir yapıya sahiptir. içilmez ve zehirlidir. Bu özelliklerine rağmen içilirse çok kısa sürede kana karışarak sinir sistemi ve beyni tahrip eder. Etil alkol° göre daha hızlı ve kalıcı zararlar verir. Etil alkol ise arpa mısır, üzüm gibi karbonhidrat yönünden zengin besinlerin mayalandırılmasıyla elde edilir. Körlüğe’ yol açabilir fakat etkisi metil alkole göre daha uzun süre kullanıldığında ortaya çıkar. Alkol içildiğinde midede ve ince bağırsakta hızla emilerek kana karışır ve karaciğerde parçalanır. Sonuçta vücutta kullanılmayan yararsız bir ısı enerjisine dönüşür. Bu ısı, cilt ve solunum yoluyla kaybedilir. içilen alkolün bir kısmı ise idrar ve terle vücuttan atılır. Alkolün idrarla atılması sırasında vücuttan yüksek oranda su da kaybedilir. Alkol alan kişide alınan miktara da bağlı olarak mide bulantısı, kusma, yersiz neşe veya ağlama nöbetleri, terleme, zehirlenme vb. belirtiler görülür. Ancak alkolün asıl zararlı etkileri uzun süre kullanıldığında ortaya çıkar. Alkol, sindirim ve merkezi sinir sistemlerine, karaciğere ve ruh sağlığına zararlı etkiler yapar.

Alkolün sindirim sistemine etkileri:

Alkol gastrit, ülser, beslenme ve sindirim bozukluk yol açar. Alkolün vücutta işlenmesi için B grubu vitaminler kullanılır. Fazla alkol tüketilmesi vücutta bu vitaminlerin eksilmesine neden olur. Vitamin eksikliği de sinirleri tahrip ederek refleks ve hareket bozukluklarına yol açar.Alkol midenin iç yüzeyini tahriş ederek sürekli açlık hissedilmesine neden olur. Dolayısıyla faz la yemek yemeye ve şişmanlığa yol açar. Alkollü içeceklerle tüketilen mezeler ise genellikle yağlı olduklarından dengesiz beslenmeye neden olur. Alkol aşırı tüketildiğinde bulantı ve kusma görülür.
Alkolün merkezi sinir sistemine etkileri:

Alkollü içkiler tüketildiğinde beyni etkileyerek kişinin karar vermesini ve kendini kontrol etmesini zorlaştırır. Alkol, kasların kontrolünü zayıflatarak ellerin titremesine yol açar. Denge bozukluğu, konuşma-da zorlanma, çift ve bulanık görme, baş dönmesi, hafıza kaybı ve mesafe Ayarlamamaya alkolün merkezi sinir sistemine olan etkilerinden kaynaklanır.

Alkolün karaciğere etkileri:

Karaciğerin alkolle ilgili işlevi çok önemlidir. Alkollü içkilerin kara-ciğere de zararları vardır. Çünkü alkolün vücutta işlenmesi Ek Bilgi ve bu sırada açığa çıkan yan ürünlerin atılması karaciğerin Ülser: Sindirim organları görevlilerindendir. Aşırı ve uzun süreli alkol tüketiminde kara organlarında ve özellikle ciğere fazla yüklenilmesi bu organda yağlanma ve büyümeye mide ile onikiparmak bağırsağın-neden olur. Zamanla karaciğer hücrelerinin yerini yağ hücre- da görülen yaradır. alarak bu organda sert bir bağ dokusu oluşur. Karaciğer bu durumda görevlerini yapamaz ve siroz hastalığı ortaya çıkar. Siroz hastalığının farklı nedenleri de olmakla beraber aşırı alkol alımı karaciğerde bu hastalığın görülme olasılığını artırır.

Alkolün ruh sağlığına etkileri:

Alkolün merkezi sinir sistemine olan etkilerinden dolayı alkol bağımlılığı, davranış ve kişilik üzerine olumsuz etkiler yapar. Ruhsal sorunlara yol açar. Karamsarlık, hırçınlık, tedirginlik, içe dönüklük, benmerkezcilik ve sinirlilik bu sorunlardan bazılarıdır. Alkol, geçici olarak aşırı güven duygusu verir. Örneğin bireylerin tehlikeli ve hızlı araç kullanma gibi normalde yapmayacakları davranışları sergilemelerine neden olur.
Alkol bağımlılığı ayrıca ölüme neden olabilecek bilinç kaybı, depresyon, intihar, demans (bunama) gibi hafıza kaybı hastalıkları ve paranoya gibi akıl hastalıklarına da yol açabilir. Alkol almak hem anne adayına hem de bebeğe zarar verir. Alınan alkol plasenta yoluyla direkt bebeğin kanına geçer. Bebekte zeka geriliklerine, gelişim bozukluklarına, organlarda anormalliklere; sinir sistemi, iskelet sistemi, kalp, karaciğer vb. organlarda sorunlara neden olur. Alkollü içki tüketmek bunların yanı sıra hamilelerde düşüğe, erken doğuma ve düşük kilolu bebeklerin doğmasına yol açar. Alkol alan bireyler sorunlarından ve günlük sıkıntılarından uzaklaşarak kendilerini rahatlamış ve gevşemiş sanırlar. Oysa alkol, benlik saygısı düşük ya da depresyon içinde olan bireyleri bir süre yatıştırabilir. Alkolün etkisi geç Alkol almak bireylerde ruh temelde yatan sorunların çözümlenemediğini fark saf sorunlara yol açar. eden birey alkolün miktarını artırır. Alkolden kaynaklanan geçici rahatlamanın görülebilmesi için birey daha fazla içki tüketir. Çünkü vücut alkolün etkilerine alışır. Buna tolerans adı verilir. Tolerans gelişimi, bağımlılığın artmasına neden olur.Alkole başlamanın çeşitli nedenleri vardır. Üzüntülerini unutma, kaygılardan uzaklaşma, sevinçlerini paylaşma istekleri gibi sosyal ve kişisel etkenler alkol bağımlılığına zemin hazırlar. Pek çok birey çevresinden görerek alkole başlar. Bunun kendisine yeni dostlar ve saygınlık kazandıracak gibi yanlış düşüncelere kapılır. Bireylerin bağımlı ve zayıf karakterli olmaları, sorunlarını çözme gücüne sahip olmamaları alkol bağımlılığına yol açan nedenlerdendir. Bu ise yaşamda yeni sorunlar oluşturur. Birey, içkiye genellikle hafif alkollü içkilerle başlar. Oysa bunlar kişilerin alkole bağımlı olmayan için ilk adımdır. Alkol oranı ne olursa olsun bütün alkollü içecekler bağımlılık yapar. Bağımlılığı oluşması, alınan alkol miktarı ve süresinin azlığı veya çokluğuna bağlı değildir. Alkol davranışlar ve kişilik üzerine pek çok olumsuz etki yapmaktadır. Birey alkol bağımlılığı nedeniyle ailesi ve arkadaş çevresiyle sorunlar yaşar. Ayrıca bireyin iş yerindeki ilişkileri bozulur. Alkol bağımlılığı aile hayatını da olumsuz etkiler. Bunun sonucunda eşler arasında tartışmalar ve kavgalar başlar. Bundan en çok etkilenen çocuklar sürekli kaygılı ve tedirgin olurlar. Alkol, bireyin suç işleme eğilimini artırarak toplumsal düzene zarar verir. Kaza oranlarını yüksel-terek her yıl pek çok insanın sakat kalmasına, ölmesine ve büyük maddi kayıplara yol açar. Bu nedenlerden dolayı alkol kullanılan ortamlardan uzak durulmalıdır. Alkol bağımlısı bireylerin tedavi görmeleri sağlanmalıdır. Örgün ve yaygın eğitim kurumlarında alkolizmin sakıncalarına ilişkin eğitim verilmelidir. Toplum, televizyon ve gazete gibi yayın araçlarıyla alkolün zararları konusunda bilgilendirilmelidir.

Etiketler: , , , , , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir