Anonim şirket nedir? Nasıl Kurulur?

Anonim şirket nedir?

Anonim Şirket Nedir, Nasıl Kurulur

Anonim Şirket Nedir, Nasıl Kurulur

Yeni Türk ticaret kanunun 329 maddesi sermayesi paylara bölünmüş ve borçlarından dolayı sermayesi kadar sorumlu olan şirketlerin anonim olarak tanımlanır. Eski Türk ticaret kanunu ile yeni Türk ticaret kanunu uygulama alanı bulan ve Türkiye’de en çok kullanılan şirket türlerinden biri olan anonim şirketler mevcut kanunu ile Bu şekilde kurulur.

  • En az bir kişi ile kurula bilecek.
  • Sermaye tutarı en az 50.000 tl olacak
  • Hisse payına düşen sermaye payı en az 1 kuruş olacak şekilde yeniden düzenlenmiştir.

Anonim şirketlere ortak olacak kişiler gerçek kişi veya tüzel kişi olabilmektedir. Eski Türk ticaret kanunu ile 5 kişi olan anonim şirketi ortak sayısı 1 kişiye indirilmesi ile beraber yabancı ortaklıklar veya kamu kurumlarının kurmuş olduğu şirket türlerinin’de anonim şirket olarak karşımıza çıkması yaygınlaşmış durumdadır. Anonim şirketler genel olarak kanunen yasaklanmamış her türlü ticaret faaliyeti kurabilirler. Anonim şirketlerinin bir kısmı bankalar, holdingler, fak törel şirketler gibi bakanlıktan izin alma suretiyle önce bakanlık iznine daha sonra tescil işlemleri yürütülerek tescil edilebilirler.

Anonim Şirket Nasıl Kurulur?

Bir anonim şirketi kurulurken kuruluş aşamasından önce ortaklarının vermesi gereken bazı kararlar vardır. Bu kararlar şöyledir.

  1. Unvan: Unvan Şirketin adı ve bundan sonra yaşayan bir kişilik tüzel kişilik olarak alınacak yeni bir bireyin ismidir. Bu yüzden unvan önemlidir. Unvana karar verilirken bilinmesi gerekenlerden bazıları eğer yabancı bir ortağınız yoksa yabancı anlam ifade eden ana kelime kullanılamaz. tekrar unvan seçilirken bir çok kişiyi karıştırmış olduğu marka tescili veya domain ismi unvanı ile aynı olmak zorunda olması vardır. Marka tescili veya domain veya ticaret unvanı bilinen çok bağımsız şeylerdir. Bir şirket kurulduktan sonra istediği sayıda marka tescili ve domain alabilir. Bu hususum ayrıştırılması şirket ismimizin domain ismimizle aynı olması gerekir. Yanlış olursa ortadan kaldırılması gerekmektedir. Anonim şirket kurulmadan önce şirket merkezinin neresi olacağı belirlenmelidir. Buna iyi kararlar verilmesi gerekmektedir. Çünkü şirket kurulduktan sonra verilecek her karar vardır. Tescile tabidir. Ek bir masraf demektir. Onun haricin’de bir den fazla kişi bir anonim şirket kuruyorsa olmazsa olmaz ortaklık yapısında hisse oranlarını kimin % kaç alacağını hesaplar. Çünkü en büyük ortaklıklar bu şekildeki sorunlar yüzünden bozulmaktadır. Ortaklar iyi niyetli gelmiş olabilirler. Ancak profesyonel bir hayata giriş yaptıktan sonra ortaklık yapısı unvan konusunun yanında şirketi kim hangi yetkiler ile yönetecek en doğru bir şekilde oturup karar vermeleri gerekir.

Anonim Şirket Kurulurken Gereken Belgeler:

  • Ortakların İkametgahı
  • Nüfus Cüzdanı
  • Kurulacak İş yerinin kira kontratı veya tapusu
  • imza beyannamesi

Etiketler: , , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir