Araçlar’da Yakıt Tasarrufu Nasıl Sağlanır? Teknikleri Nelerdir?

Araçlar’da Yakıt Tasarrufu Nasıl Sağlanır? Teknikleri Nelerdir?

Araçlar’da yapılan kilometreye Bağlı Olarak işlemtim aksaklığı %65’i olarak yakıt masrafı oluşturur. sakın’ta aracınızı biraz daha saklayacağımız ekonomik suç adımlığı takip edilerek kullandığınız durumunda yakıt tüketiminizi %10 oranın’da azaltabilirsiniz. ekonomik sürüş tarzında amaç kayıpları tasarruf edilerek yakıt enerjisinden yararlanmak ve az enerjiyi kullanarak işlevsel masraflarını düşürmektir. ekonomik sürüş adımları birlikte gözden geçirilir. motor çalıştıktan sonra hemen hareket edilmelidir. daima birinci vites’de hareket edilmelidir. ikinci vites’de hızlanmalı ve motorlu tarzı ısıtılır. en geç 2000 bin derecede vites değiştirilerek erken vites üretilmelidir. bu şekilde azami şekilde faydalanabilir. orta yol ve uzun süreli mesafede’de dahil olmak üzere yüksek hızdan kaçınılmalıdır. yüksek devirde aracı kullanmak tüketimi artırdığı gibi çoğu zaman aracın yüksek hıza bağlı olarak sağlamaz. aracın belli bir süre hızlı kullanılması önem sürüyor. bunun için gaz olabildiğince az basması lazımdır. rampalardan inerken araç vites’de bırakılmalı boşa almadan araç değerini düşünülmelidir. öndeki araç ile takip mesafesine belirli bir mesafe tutarak ileri yönde ile ilerler. Ayrıca gazı sonun’da azaltmak ve motor freni ile yavaşlamak Yakıt Tasarrufu sizlere avantaj sağlar. rölenti’de çalıştırılan motor, bir saate yaklaşık 1 litre yakıt tüketilmektedir. bu sebeple sıkışık trafik veya kırmızı ışık gibi 20 saniye ile duraklamalar’da aracınızın Star Stop özelliğini aktif hale getirmesini öneririz. Orjinal olmayan üst yapılar ve ek donanımlar araçta ilavelik oluşturur. Buda hava direncini dolayısıyla yakıt tüktimini artırır. Aracın boş ağırlığını %10 artırımıyla yakıt tüketimini %10 artar.

Araçlar’da Yakıt Tasarrufu Yapılması İçin Uygulanması Gerekenler Nelerdir?

Düz vitez’de otomobillerde yakıt tasarrufunu artıran tercihlerimiz daha çok hızlı ve iyi giden vitesi kullanmak ve fazla gaza basmamak ve özellikle dizel otomobiller için 1500-2000 devir aralarında kullanılmalıdır. Benzinli otomobiller’de ise yaklaşık 2000-2500 devir arası aralığını kullanmayı tercih ederiz. Tabi’ki yukuşta hızlı ve gazı biraz daha yükseltmemiz gerekmekte. ama bir alt vites’de olmayanı  ve gazın şiddetini çok fazla artırmamak çok önemlidir. özellikle yokuş aşağı yol kesimlerinde vitesi hızlı bir şekilde büyütüp fazla gaza basmadan aracımızın uygun hızda seyretmesini sağlarsak yakıt tasarrufunu’da oldukça başarabiliriz. Rölenti devrinde motor kesinlikle yakıt harcamasına devam etmektedir.

  1. Vites Devirlerinde Çok Hızlı Yapmayınız 2000-2500 devirlerinde olmamak kaybıyla ve bir üst vitese geçirin.
  2. Yokuş çıkarken yine aynı şekilde azalması halinde alt vitese düşerek yeterli olduğunu söyleyebiliriz.
  3. ama beşinci vites’de aynı hızda gittiğinizde bir titreme var yani yani bir alt vitese ayni 4 vitese geçmemiz lazım.
  4. Uzun yolda daha az yakıt tüketmek için aracınızın en üst vites’de altıncı vites veya belli bir hız gerekmektedir. 90 ile gittiğinizde gaza çok basmayınız sizin içinde düşük yakıt tüketimi gerçekleştirebilirsiniz.

Önemli: Önemli bir nokta’da vites değişimlerinizi düzlükler’de yapmaya çalışın. yani viraja gelmeden öönce mutlaka yavaşlamanız. vitesinizi ufaltmanız ve viraja normal şekilde girmeniz’dir.

Etiketler: ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir