Arı Polen Nedir? Faydaları Nelerdir?

Arı Polen Nedir? Faydaları Nelerdir?

Polen, yani çiçek tozu, çiçeklerin erkek organların& bulunan ve binlerce tanecik ten oluşan mikroskobik bir tozdur. Bal anları, çiçeğin erkek üreme organları üzerine konar, çenesi ve ön ayakları ile gevşettiği polenleri, ön ayaklara yardımı ile arka ayaklarındaki sepetçiklere doldurur ve koyana döner. Polenlerin bir kısmı koyanların giriş kısmına yerleştirilen, polen tuzaklarına `polen trup’ takılarak arıdan düşürülür ve arı bakıcıları tarafından toplanır. Polen arı kolonisirıin yaşaması için gerekli çok önemli bir gıda maddesidir. Bu sebeple polen tutucular’, polenin % 30’unu düşürecek biçimde yapılır, gerisinin kovana girmesine izin verilir. Bal arası polenlerle bahara ayrı gözlere yerleştirir ve hiçbir zaman bir-birine karıştırmaz, gerektiğinde kullanmak için bekletir. Polen beş binden fazla enzim ve koenzim ihtiva eder. Her bir polen taneciğinde toplandığı bitkinin özelliklerine bağlı olarak yüz bin ile beş mil-yon arasında değişebilen çok sayıda polen sporu bulunabilir. İnsan vücudu için enzimler, gerek sindirim sistemi, gerekse yaşamın tüm fonksiyonları için çok önemlidir. Enzimsiz bir hayat mümkün değildir. Enzimler, erken yaşlanmayı ve dokulardaki erken yıkımı önler. Polen dünyanın en mükemmel besinlerinden biridir. Vücudun hastalıklara karşı direncini artırır. Yaşlanmayı geciktirici ve vücudu gençleştirici özelliklere sahiptir. Hayvanlar üzerinde yapılan deneylerde polen verilenlerin, diğerlerine göre daha uzun süre yaşadıkları görülmüştür. Yine deneyler göstermiştir ki, kansere karşı durdurucu etkisi vardır.

Kullanım yeri ve şekli:

* Polenin yapısında bulunan glutamik asit, beyindeki kan damarlarının tıkanmasına karşı etkilidir. Polenlerden, alkoliklerin ve gelişmesi gecikmiş çocukların tedavisinde yararlanılmakta, başarılı sonuçlar alınmaktadır.

* Çok güçlü bir mikrop öldürücüdür, vücudun enfeksiyonlara karşı dayanma gücünü arttırır. Canlı dokular için gerekli bütün temel elementleri içerir, kanserin gelişimini önler.

* Toksinlerin zehirleyici ve doku parçalayıcı etkilerini azaltır veya tamamen giderir.

* Prostatlı hastalar, polen kürlerine devam ederek ameliyata gerek kalmadan sağlığına kavuşabilir.

* Yüksek seks enerjisi temin eder, doğal hormonal maddeler içerdiğinden, gerek erkek gerek kadın üreme sistemleri üzerinde uyarıcı ve güç verici etkisi vardır. Cinsi hayat üzerine çok olumlu ve hayati bir fonksiyonu vardır.

* Anormal kilo verme veya alma gibi durumlarda vücut metabolizmasındaki kimyasal dengesizlikleri düzenleyicidir.

* Bal arası poleni, her safhadaki zafiyetler ve beslenme bozukluklarında, kansızlıkta, kan dolaşımım düzenlemekte, ruhi bunalımlarda, nevrastenide, peklik ve kolitte, prostat bozukluklarında, yaşlılığın geciktirilmesinde Olağanüstü tesir gösterir. Kalp ve kan damarlarını kuvvetlendirir. Beyinde, kalpte ve retinada olabilecek kan pıhtılaşmasını önler. Hücre terapisi yaparak hücrelerin yenilenmesini sağlar.

Kullanım dozu:

Günlük doz, kullanacağı kişinin durumuna bağlı olarak, yetişkinlerde 15 – 40, çocuklarda yaş durumu dikkate alınarak 5 – 15 gramdır. Menden istifade etmenin en kolay yolu, fındık fıstık gibi kum yemişlerle birlikte kahve değirmeninden veya bilenderden geçirilerek toz haline getirilmesidir. Balla veya bir miktar toz tarçınla karıştırılarak kolayca yenir, yoğurtla da yenebilir.

* Saatle alımına şekli: 120 gr. bal arısı poleni, 150 gr. taze süt, 60 gr. keçi boynuzu tozu bilenderde karıştırılır. Dört gün içinde içilecek şekilde buzdolabına konur.

* Balla alınına şekli: 120 gr. bal arısı poleni, iki kaşık keçi boynuzu tozu, 150 gr. findık yağı ve 150 gr. bal bılenderde karıştırılarak macun haline getirilir. Günde üç defa iki kaşık yenir.

* Bir başka yöntem de, polenin bal şerbetinde eritilme sidir. * Polenler, kızartılmış ekmeğin üzerine sürülmüş bal veya tere yağına da serpiştirilebilir.

Etiketler: , , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir