Aşk Nedir? Aşk Türleri Nelerdir?

Aşk Nedir? Aşk Türleri Nelerdir?

Aşk Nedir Aşk Tüleri Nelerdir

Aşk Nedir Aşk Tüleri Nelerdir

Aşk denince aslında aklımıza tek bir aşk kavramı gelir. Ancak yapılan araştırmalar şunu gösteriyorki kişilere göre, çiftlere göre aşkın farklı türleri var. Yapılan araştırmalar sonunda 6 aşk türüne rastlanmıştır.

  1. Tutkulu aşk: Tutkulu aşk dediğimiz en belirgin özelliği fiziksel bir çekimle başlıyor. Bunu şöylede açıklayabiliriz. yıldırım gibi çarpılmak, gördüğünüz insana aniden aşık olma şeklinde tarif edebiliriz.
  2. Oyun Gibi Aşk: sempatik bir ismi olmasına rağmen hisseden taraf değilde buna maruz kalan taraf için ciddi bir sıkıntıdır. Oyun gibi aşkın bir özelliği şudur; Bağlılığı az kısa sürede kısa süreli olabilir ve cinsellik odaklı diyebiliriz.
  3. Arkadaşça Aşk: bu aşkların özelliği diğer aşklardan biraz daha farklı yavaşça başlıyor. Belki bazen iki arkadaş arasında filizlenen yavaş yavaş çok fazla tutkulu olmayan bir aşk türüdür. Daha çok sohbet odaklı yardımlaşma aşk türüdür. çok büyük heyecanlar ve tutkular olmasa da kişiye huzur veren bir aşk türü olarak nitelendirilir.
  4. Özgeci aşk: İsminden de anlaşılacağı gibi özgeci aşkın temel bir özelliği var. Fedakarlık özgeci aşk yaşayan yaşadığı aşkı özgeci aşk olan insanların öyle bir özelliği vardırki karşı tarafa olabildiğince fedakardırlar. Bazı durumlarda kendi kişiliklerini feda edecek duruma kadar gelebilirler.
  5.  Sahiplenici Aşk: Kişinin zihninde aşık olduğu kişinin kıskançlık ve güvensizlik bu aşk türünde çok yoğun olur. Bunu özelliği kişinin aklı fikri hep karşı tarafın sevgisinde olmasıdır. Bazen bu aşkı yaşayan kişi karşı tarafını ilgisini çekmek ister fakat çoğu zaman ona yeterli gelmez. Bunu için her zaman karşı tarafın aşkını test eder kontrol eder. Bu aşkı yaşayan insan karşı tarafın hayatını cehenneme bile çevirebilir.
  6. Mantık aşk: Mantıklı aşkın özelliği ise aslında iki insan düşünün kafalarında belirli ölçütler var. Bu ölçütler maddi olabilir. Manevi olabilir dini olabilir yada eğitim olabilir. Örnek verirsek mesela ben ünüversite okudum benimle olacak insanda ünüversite okumalıdır.

Etiketler: , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir