Bacakta Oluşan Kahverengi Lekeler Nedenleri

Bacakta Oluşan Kahverengi LekelerBacakta Oluşan Kahverengi Lekeler Nedenleri

Tüm bedenimizin yükünü üzerinde taşıyan bacaklarımız farklı nedenler ile bazen sorunlar çıkarabiliyorlar. Ancak özellikle ciltte yani bacaklarda oluşan kahve rengi lekeler can sıkıcıdır.

Genellikle yaz aylarında oluşan ve kişilerin endişelenmesine neden olan bacaktaki lekeler de tıpkı bedenimizin diğer bölgelerinde çıkan lekelerden farksızdır. Derimiz farklı enzimleri üreten farklı tabakalardan oluşmaktadır. Yaş ilerledikçe özellikle cildin renk dengesini sağlayan pigmentlerde ki bozulmalar, hücrelerin görevlerini tama olarak yapmasını engeller. Bu ve benzeri nedenler ile özellikler melanin birikmesi oluşabilir. Yaşlanma ile artan bu birikmeler bazen çiller şeklinde bazen ise daha büyük boyutlarda koyu kahveye yakın lekeler şeklinde belirmektedir. Bu yüzden yaşlı insanların el, kol, bacak ve bazen baş kısımlarında bene benzer lekeler oluşur.

Cildimizde tıpkı bizim gibi doğar, büyür ve ölür. Her gün binlerce ölü hücre siz farkında olmadan dökülür. Ciltte lekelerin oluşması ise benzer nedenlerin deri altında olmasından kaynaklanır. Güneş lekesi, yaşlılık ya da karaciğer lekesi olarak adlandırılan bu lekelerin tıp dilinde ki adı ise ephelisdir.

Bu tip sıkıntılar ciddi sağlık sorunlarına neden olmasa da genellikle kişide psikolojik sorunlara neden olabilir. Bu tip belirtilerin azaltılması ve ilerlemelerinin durdurulması amacı ile özellikle güneş ışınlarının dik ve tehlikeli şekilde geldiği yaz aylarında yüksek oranda filtre içeren güneş kremleri kullanılması ve öğlen saatlerinde güneşe çıkılmaması tavsiye edilir. Yıpranan dokular güneşle daha fazla tahribata neden olan alanlara daha fazla melanin üreteceği için bu alanlar koyuşacaktır.

Bunun haricinde beslenme ile içeriden de hücrelere destek sağlanmalıdır. Aldığınız besilerde özellikle C vitaminin yanı sıra azelaiz asit, hidrokinon ve retinol türevi antioksidan maddelerin bulunmasına önem verilmelidir. Ayrıca bunları içeren güneş ve bakım kremleri de lekeli bölgelerde etkin sonuçların alınmasını sağlayacaktır.

Bazen karaciğer sorunları da bu tip lekelenmelere neden olabileceği için tahlillerin yapılmasında fayda vardır.

Lekelerden çok muzdarip olan kişilerin ise yoğun leke giderici bakım kremleri ya da lazer tedavisi görmeleri mümkündür. Bu şekilde lekelerin giderilmesi sağlanmış olur. Ancak yenileme riskine karşı güneş ışınlarından belirtildiği şekilde korunması gerekmektedir.

Etiketler: , ,

1 comment

  1. Volkan yilmaz Eylül 20, 2016 at 6:32 pm Reply

    Bacakta ceviz buyuklugunde koyu renkli lekeler neden olusur

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir