Bahar Temizliği Nasıl Yapılmalıdır?

Bahar Temizliği Nasıl Yapılmalıdır?

Uzun bir kış yorgunluğunun ardından, evimizin havasını değiştirmek isteriz. Bahar aylarına girdiğimiz vakit, içimize giren yüksek enerjiyi değerlendirmek, evimizi pırıl pırıl yapmak için sürekli iş yaparız. Özellikle ev hanımlarının hiç yabancı olmadığı ev işleri, çalışan kişiler için biraz yabancı gelebilir. Bu nedenle, ev hanımı olabilmek herkesin yapabileceği kadar kolay değildir.

baharBunun ütüsü var, çamaşırı var, dip temizliği var. Şöyle bir düşündüğümüzde aslında bitmeyen ne çok işimiz var öyle değil mi? Kadınların halinden ancak kadınlar anlar. Çünkü evlilik içinde hem çocuk, hem iş, hem de saymakla bitiremediğimiz bir yığın dolusu iş, kadını beklemektedir. Bu nedenle kadınlar bazen bu işlerden sıkılıp, evlerine maddi imkânları olmadığı halde bir yardımcı tutarlar. Masrafları ikiye katlanır. Eğer çalışan biri değilseniz, bu masrafa girmenize gerek yok. Sadece evinizi nasıl temizleyeceğinize karar verin gerisi gelecektir.

Ev Temizliği Yaparken Neleri Göz Önünde Bulundurmak Gerekir?

• Temiz bir bayanın ilk yapacağı iş, evine kuracağı otoritedir. Eğer bunu sağlayabiliyorsa ilk zor aşamayı rahatlıkla geçecektir.

• Daha sonra ne yapacağına karar vermelidir. Oturup saatlerce ne yapsam gibi düşüncelerde bulunarak, zaman kaybetmek yerine, ilk işini işleve geçirmelidir. Önce mutfaktan başlamasında fayda vardır. Çünkü mutfak yağ ,kir bakımından daha çok zaman alan kısımdır. Daha sonra banyo ve tuvaleti yıkamalıdır. Bunlar ev temizliğinde en dikkat çeken yerlerdir. Bir misafir geldiğinde, mutfak ve lavabonuzu ziyaret ettiği zaman gördüğü manzara onu yıkmamalıdır. Çünkü misafirler her zaman ilk notunun bu üç kısım üzerinden verir.

• Üçüncü önemli etkeni,perdelerdir. Perdeler evi gösteren en önemli detaydır. Eğer perdeleriniz kirli ise hemen yıkamalı ve ardından camları silmelisiniz. Geri kalan kısımlar ise, oda salon, çocuk odası ve yatak odasıdır. Düzenli bir şekilde sıraya konularak toparlanıp yerleri silindiğinde, artık eviniz mis gibi olacaktır.

• Deterjan ürünlerini kullanırken, sağlığı tehdit edecek türden olmamalıdır. Kaliteli ve güzel kokan deterjanlar, evinize bahar havasını getirecektir.

• Halı, koltuk, yorgan, battaniye gibi ağır temizliği olanları, bildiğiniz kaliteli bir yıkama fabrikasına teslim ederek, işinizi kolaylaştırabilirsiniz.

• Bahar temizliğine başlamadan önce, evinizi bir boya badanadan geçirmeniz, sizin açınızdan daha sağlıklı ve hijyenik olacaktır. Bahar temizliğinizi bu şekilde yaparsanız, işler size zor gelmeyecektir. Önerilerimizi dikkate almanızda fayda vardır.

Etiketler: , , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir