Bahçede Organik Tarım Yapmada Altın Kurallar

Bahçede Organik Tarım Yapmada Altın Kurallar

 

Bahçede Organik Tarım Nasıl Yapılır? Her gün yediğimiz meyve ve sebzelerin doğallığından artık pek emin olamıyoruz. Artık yediğimiz birçok meyve ve sebze uzun süre dayanıyor. Ayrıca yediğimiz sebze ve meyvelerden tat almamaya başlıyoruz. Kışın ortasında domates yememiz bunun en büyük örneği sanırım. Yaz sıcağında çıkan domatesin kışın çıkması tabiki de tat vermez. Buna çözüm yok ancak kendi bahçeniz varsa bahçede organik tarım yaparak kendi ihtiyacınız kadar sebze ve meyve yetiştirebilirsiniz. Bu uğraş bir yaşlı uğraşı gibi görülse de aslında her yaşta yapılabilecek bir şeydir. Bahçeler yoğun iş temposu içinde ya boş bırakılıyor ya da sadece çiçek ve çim ekiliyor.

Çiçekler ve çimler bahçeyi ne kadar güzel gösterse de bir verim alamazsınız. Onun yerine bahçenizi organik tarım olarak kullanarak doğal sebze ve meyve alabilirsiniz. Bahçenizi bir manava çevirebilirsiniz. Küçük veya büyük bir bahçeniz hiç fark etmez, bahçenizi bol çeşitli bir organik tarım toprağı haline getirebilirsiniz. Binaların bahçesiz olmaya başlaması ile birlikte bahçe kavramı artık sözlüklerden kalkmaya başlamıştır. Ancak halen çoğu evin bahçesi bulunmaktadır.” Bahçede Organik Tarım Nasıl Yapılır?” adlı makalemizi bahçelerini değerlendirmek isteyenler için yazıya geçirdik. Organik tarım yapmak kolay gibi görünse de bakım ve uğraş isteyen bir iştir.

Bahçenize hangi meyve veya sebzeyi ekerseniz ekin en kolay çıkan bitkide olsa bakım olmazsa meyve veya sebze vermez. Ektiğiniz tohumlar işe yaramaz. Organik tarım yapmak isteyenler için birkaç ufak tüyoyu sizler ile paylaşmak istiyorum. Bahçe Toprağınızın Organik Tarıma Uygunluğunu Kontrol Edin. Organik tarım yapmak için ilk tüyo bahçenizin organik tarıma uygunluğudur. Eğer bahçenizin toprağı kirlenmiş ve kimyasal ürünlerin çöplüğünü yapmış işe o toprağınız tarıma uygun değildir. Pil vb. şeyler toprağı kullanılamaz hale getirir ve bir şeyler ekilmesi çok zararlıdır. Toprağınızı kontrol edin, toprağınız uygun değilse organik tarım yapmamanızı tavsiye ederiz. Tohum seçimini iyi yapın. Organik tarım yapmak için ikinci tüyo ise tohum seçimini iyi yapmaktır. Organik ve kaliteli bir tohum olmazsa organik tarım yapmanın da bir anlamı kalmayacaktır. Tohum alırken uzun süre araştırma yapın ve en uygun ve piyasadaki en kaliteli tohumu alın. Verimi Arttırmak İçin Ekim ve Gübrelemeye Dikkat Edin. Organik tarım yapmak için üçüncü ve son tüyo ekim ve gübrelemeyi en iyi şekilde yapmaktır.

Ekimi en doğru şekilde yapın. Toprağı sürün ve ekime hazır hale getirin. Meyve veya sebze tohumlarını düzenlice ekin ve üstünü kapatın. Ekim işlemini yaptıktan sonra gübreleme işlemi toprağın verimini arttıracaktır ve daha fazla meyve sebze alacaksınız demektir. Tohumları ektikten sonra gübreleme işlemini unutmayınız. Ayrıca bitkiler suya çok önem verir. Eğer bitkilerinizi susuz bırakırsanız veya suyu fazla verirseniz bitki zarar görecektir ve verim azalacaktır. Bu bilgiler belli yerlerden araştırılarak yazılmıştır. Yani bu konuda profesyonel kişiler tarafından yazılmamıştır. O yüzden sitemiz gelebilecek herhangi bir sorumluluğu kabul etmemektedir. Sadece bilgi amaçlıdır.

Bahçede Organik Tarım Yapmada Altın Kurallar Resimleri

Etiketler: ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir