Başarılı Bir Yönetici Olmak İçin Öneriler

Başarılı Bir Yönetici Olmak İçin Öneriler

Çoğu kimsenin merak ettiği sorulardan biri de, başarılı bir yönetici nasıl olunur sorusudur. İş hayatındaki başarının en önemli etkenlerinden biri, yöneticinin çalışanları ile oluşturduğu olumlu iletişimdir. Çalışanlarını motive eden ve onlara verimli bir çalışma ortamı sağlayan yönetici, başarıya çok daha yakındır. Şimdi başarılı bir yönetici olmak için öneriler nelerdir inceleyelim; Uyumlu Bir Ekip Çalışmasına Ortam Sağlanmalıdır Tüm ekibin sağlıklı bir iletişim ortamı kurması, iş hayatında verimli bir şekilde çalışmak için oldukça etkilidir. Bu iletişimi sağlayacak olan kişi, takım lideri olarak yönetici olmaktadır. Yönetici, çalışanların her birine eşit mesafede davranmaya özen göstermelidir. Her firmada görülebilen, kişilerle uyumsuz bir personel varsa bile ani çıkışlar yapmamalı, öfke kontrolü sağlanmalıdır. Ancak pozitif yaklaşımlarla uyumsuz kişiyi ekibe dahil edebilirsiniz. Gergin bir ortam, çalışma verimini oldukça düşüreceğinden, çalışanlarınızın yanında tartışmalara girmemeye özen gösterilmelidir.

Çift Yönlü Bir İletişim Ortamı Sağlanmalıdır Başarılı bir yönetici olmak için öneriler arasında, iş yerinde çalışanlar ile kurulacak olan etkin iletişim de son derece önemlidir. Başarılı bir yönetici, her çalışanı ile göz teması kurmaya özen göstermeli ve ara sıra sohbet ederek düşüncelerini almalıdır. Her şeyin yolunda olup olmadığı konusunda bilgi almak, çalışanları önemsemek ve göz teması kurmak, çalışanlarınız için oldukça önemli olup, onların işine daha da motive olmalarına katkı sağlamaktadır. Kendilerini geliştirebilmeleri adına her ekip üyesi, yaptığı işin ne kadar iyi olduğunu ya da eksiklikleri olup olmadığını öğrenmek ister. Başarılı bir yönetici olmak için öneriler,başarı sıfatına sahip kişiler, birlikte çalıştıkları ekibin performansını ve iş motivasyonunu arttıracak geri bildirimler oluşturmaktadır. Zaman Yönetiminde Etkin Olunmalıdır Görevleri ve yapılacak projeleri verimli bir şekilde ortaya koyabilmek için, zamanın parçalara ayrılması, uzun ve kısa vadedeki hedeflerin belirlenmesi, günlük yapılacak iş listelerinin oluşturulması ve bu maddelere öncelik sırası verilmesi gereklidir. Bu planlama yapılırken, ortaya çıkabilecek hesapta olmayan problemler için de boş zaman ayrılmasına dikkat edilmelidir.

Yardımsever Olunmalıdır Yöneticinin yardımsever olması da, başarılı bir yönetici olmak için öneriler arasında gelmektedir. Öncelikle, çalışanlar için iyi bir çalışma ortamının oluşturulması sağlanmalıdır. Çalışanlar aktif olarak dinlenmeli, iş ile ilgili herhangi bir talep ve isteklerinin olup olmadığı anlaşılmalıdır. Taleplerin yetkiler doğrultusunda yerine getirilmesi sağlanmalıdır. Bunun yanında, çalışanların özel hayatları ile ilgilenmek, destek olmak, hastalık veya benzer durumlarda yapılacak konuşmalar da, çalışanların yöneticileri ile olan iletişimini güçlendirecek ve motive olmalarını sağlayacaktır. Yapıcı Olunmalıdır İş yaşamında yapılan hatalara karşı sert eleştirilerde bulunmak yerine, daha yapıcı bir yaklaşım sergilenmelidir. İlişkilerin gerilmemesi adına, küçük hatalar karşısında sert tepkiler gösterilmemesi önem taşır. Sert tepkiler ile karşılaşan çalışanlar, iş ortamını da etkileyip diğer çalışanlar gözünde de negatif bir tutuma yol açabilecektir.

Bunun yanında, yapılan her hatanın çalışana hatırlatılması, çalışan için öz güven zedeleyici bir durum olup işin kalitesini de olumsuz etkileyecektir. Başarılı bir yönetici, ekibinin başarıları ile gurur duyduğu ölçüde başarısızlıklarını da sahiplenmelidir. Ekibi, üstlerine karşı savunmalı, hatanın ortaya çıkmasındaki nedenleri ele almalı ve bu nedenleri ortadan kaldırmaya yönelik bir tutum izlemelidir. Çalışanlara Teşekkür Edilmelidir Başarılı bir yönetici olmak için öneriler arasında, çalışanlara teşekkür etmek de son derece önem taşıyan bir unsurdur. Çalışanların yaptıkları işleri, ortaya çıkardıkları çalışmaları ve başarılarını taktir ederek daha da motive olmaları yönünde bir davranış sergilenmelidir. Yapılan araştırmalarda da görüldüğü gibi çalışanların büyük çoğunluğu, performanslarının taktir edilmesinden hoşlanmaktadırlar. Bu sağlandığında da, yapılan işin kalitesi büyük ölçüde artmaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir