Beden diline bakılarak Bir Kişinin Yalan söyleyip Söylemediği Nasıl Anlaşılır

Beden diline bakılarak Bir Kişinin Yalan söyleyip Söylemediği Nasıl Anlaşılır?

Beden diline bakarak bir kişinin yalan söyleyip söylemediği bazen anlaşılabilir ama her zaman değil. Çünkü beden dili kesin yüzde yüz sonuçlar vermez eğer böyle olsaydı adalet sisteminde suçsuzlar kendilerini hemen ifade eder suçlular ise hemen anlaşılırdı. Ne yazık ki bazen anlaşılabilir. Çocuklar söylediği zaman anlaşılabilir. Yalan söyleme eylemi kadın ve erkeğe görede deyişir yalan söyleyen kişi genelde kendini rahatsız ettiği için ellerini saklar,gözlerini kaçırır, kravatını gevşetir, çekerini çıkartır. Erkekler yalan söylerken aşağıya bakıyorlarmış kadınlarda yukarıya bakıyormuş bedenleri böyle söylüyor. Beden dili kitapları. İnsan yalan söylerken ben nasıl davranıyorum diye öğrenirse belki başkalarının nasıl yalan attığını burdan yola çıkarak tespit edebilir. İyi bir yalancı olmak için çok basit yalanlar söylemek gerekir.Beden dili uzmanları bu şekilde söylerler bunu. İyi bir yalancı çok basit göz teması kurarak son derece net son derece yalın ve kendinden emin konuşmalıdır. Biri bu şekil yalan konuşuyorsa uzmanlar için bile anlamak zordur.

Beden Diline Göre Hangi Hareketler Huzursuzluğu İfade Eder?

Birincisi gözleri kaçırmak en önemli huzursuzluk ifadesidir. Karşı tarafın gözlerine bakamamak elleri kolları çok fazla hareket ettirmek. Küçük çocuklar yalan söylediklerinde genellikle ellerini arkalarına saklayarak konuşurlar. Ama yetişkinler ya ellerini ceblerine sokarlar ya masanın altına koyarlar yada ellerini ovuşturular. Yalan söyleyen kişi kendini rahatsız his ettiği için kendini kapatmak için kollarını kavuşturur. bir oyun seyrederken, bir film seyrederken, bir konuşma dinlerken eğer sıkıldıysa kıpırdamalar başlar.

Topluluk karşısında Konuşurken Beden Dilimizi Nasıl Kullanmalıyız?

Kendine hayrı olmayanın başkasına da hayrı olmaz diye bir laf var. Öncelikle kendimize saygı duyacazki başkalarıda bize saygı duysun. Saygın insanlar genellikle bunu beden dilleriyle ifade ederler. Daha bir kişinin, oturuşundan, duruşundan biz onun saygın bir kişi olduğunu algılayabiliriz. Topluluk karşısında yapılan konuşmalar kişi toplum karşısında saygın bir duruşla durmalıdır. Yani kambur durmamalıdır,başı eğik olmamalıdır, elleri bağlı olmamalıdır, ayakları bir birine çok bitişik olmamalıdır. Bacak aralığı ile omuz ölçüsü aynı olmalıdır. Yani omuzlarımızın genişliğinde bacaklarımız açık olmalıdır. Yapılan araştırmacılar iyi konuşmacıların kendisini dinleyen için tek tek hepsi ile göz teması kurmaktadır.

 

Etiketler: , ,

1 comment

  1. emre Nisan 3, 2015 at 1:36 pm Reply

    buna baktım ilştim:)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir