Besin Kirliliği Nedir? Sebepleri Ve Nedenleri

Besin Kirliliği Nedir?

Yaşamak için yemek ve içmek zorunda olduğumuz besin maddeleri, bizim için enerji ve vitamin kaynağıdır. Bitkisel ve hayvansal kaynaklı olan besin maddelerinde meydana gelen kirlenmeler, sağlığımızı olumsuz yönde etkiler. Yediğimiz besinlerin kirlenme nedenleri çeşitlidir. Su, hava ve topraktaki kirlenmeler besinleri de doğrudan etkiler. Çünkü besinlerimiz-in kaynağı olan bitkiler ve hayvanlar, bu üç doğal ortamı kullanarak yaşarlar. Endüstriyel atıklar, tarımda kullanılan kimyasal ilaçlar, evsel atıklar olan deterjan gibi maddeler; su, hava veya topraktan besin zincirini oluşturan tüm canlılara ve insana geçerek sağlık sorunlarına yol açar. Besinlerin kimyasal olarak kirlenmesine neden olan diğer etmenler; cıva, kurşun gibi ağır sanayi atıkları ve fosil yakıtlardan meydana gelen gazların neden olduğu asit yağmurları dır.

 

 

Besin kirlenmesinin bir diğer çeşidi biyolojik kirlenmedir. Çevrede biriken çöpler ve atık sular, besin kaynakları üzerinde mikropların üremesine neden olur. Besin maddelerinin uygun koşullarda saklanmaması sonucu, meyve ve sebzelerin çürümesi, et ve süt ürünlerinin kokuşması biyolojik kirlenmedir. Bozulmuş besinler, sağlığa zararlı bakterilerin ve küflerin yaşam ortamıdır. Nükleer enerji santrallerinden çevreye yayılan radyoaktif atıklar, besinlerle radyoloji kirlenme Hava, su ve toprakta kirlenme sonucu biye yol açar. biriken zararlı maddeler, besin maddelerine geçmektedir.

Kimyasal kirlenme sonucu, dokularında zehirli atıklar nedeniyle biriktiren bitki ve hayvanlardan sağlanan besinler, insanlar tarafından yendiğinde zehirlenmeler Örneğin sanayi atıkları ve petrol atıklarıyla kirlenen denizlerden tutulan balıklar, özelliklerde yol deniz suyundan cıva süzen midyeler, çok miktarda tüketildiğinde öldürücü zehirlenmelere neden olabilir.

Biyolojik kirlenmeye uğrayan besinler günümüzde sık sık insan sağlığını tehlikeye sokmaktadır. Bu besinler (başta çocuklarda olmak üzere) insanlarda, ishal ve bazı bakteri hastalıklarının görülmesine neden olmaktadır. Kanalizasyonun karıştığı sularla sulanarak yetiştirilen sebze ve meyveler, iyi yıkanmadan tüketilirse tenya ve bağırsak solucanı gibi parazitler insana geçer. Tarımda kimyasal ilaçların ve hormonların fazla kullanılması sonucu oluşan hormonlu sebze ve meyveler, insanlarda kansere neden olabilir. Ayrıca, radyoloji kirlenmeye uğrayan besinler, insanlarda genetik yapıyı bozarak kanserlerin artmasına neden olur.

Etiketler: ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir