Bisikletin Tarihçesi ve Hakkında Bilgi

Bisikletin Tarihçesi ve Hakkında Bilgi

Bisikletin Tarihçesi ve Hakkında Bilgi

Bisikletin Tarihçesi ve Hakkında Bilgi

Uzun zamanlardır kullandığımız bu araçların tarihçesini hiç merak etmiş miydiniz? 1860 senesinde ortaya çıkan dirsekli pedallara sahip bisikletler sadece 2 ila 3 gün içerisinde tüm dünyaya yayılmıştı. Halkın benimsediği bu araçlar o zamandan beri hala daha çok sık bir şekilde kullanılmaktadır. Hatta 1. Dünya Savaşı sırasında bisikletli ordular kendilerine yer bulmuşlardır.

Tarihin Bisikletleri

1700 senesinin son zamanlarında Fransa devletinde geliştirilmesiyle başlamıştır. İlk ilkel bisiklet 1791 senesinde yapılmıştır. Bu bisiklet aynı büyüklüğe sahip çift tekerlekten oluşmaktaydı. Koltuklar ise o iki tekeri birleştiren tahtanın üzerinde yer alıyordu. Bisikleti kullanacak olan insanlar çubukları iki bacağının arasına alması gerekmekteydi. Aracın ilerleme süreci onlar ittiği zaman gerçekleşmekteydi. Bu bisiklet türüne benzeyen araçlar 1816 senesinde tekrar yapıldılar. Ama bu zamanda yapılan araçlar daha çok şimdinin eğlence atı tarzındaydı.

Bisikleti Kim icat etti

Bisikleti Kim icat etti

1839 senesinde ilk pedallı bisiklet ortaya çıkmıştır. Yapan kişi İskoçya’da yaşayan Kirpatrick Macmillan’dır. Bisikletin pedalları ileri ve geri olmak üzere iki yönde çalışarak, arka tekerleği döndürebiliyordu. Bundan tam 22 sene sonra 1861 senesinde ön tekerleği de döndürebilmeyi başarmış iki kardeş vardır. İsimleri Pierre ve Ernest olan iki kardeş ön tekerleği pedal yardımıyla döndürmeyi başarmıştır. Kendi bisikletlerine “Velespit” ismini veren kardeşler tam 4 senede her sene 400 bisiklet üretimine ulaştılar. Tam 8 sene sonra ise 1869 yılında yollarda artık velespitler ile yarışlar yapılmaktaydı.

Filmlerde gördüğümüz büyük bir ön tekerleği ve küçük bir arka tekerleği olan bisikletleri İngiliz James Starley isimli kişi yapmıştır. 1871 senesinde yapılan bu bisiklet en yaygın kullanılan bisiklet olmuştur.

Bisikletin Tarihçesi

Bisikletin Tarihçesi

Zincirlerin Zamanı!

Tarihte ilk kez zincir ile çalışan bisikleti 1874 senesinde Lawson isimli kişi tarafından yapılmıştır. Bisikletin çevresine bağlı olan pedallar zincirleri yavaş yavaş çevirmekte ve bu olay arka tekerleği hareketlendirmekteydi. Bu işlemin oldukça sorunsuz gerçekleşmesi insanları bu bisikletlere yöneltti. Yaklaşık 10 sene sonra 1885 senesinde bu bisikletlerin tekerleklerine dolgu bir lastik takılarak daha hoş ve güzel bir görünüm elde edilmeyi başarmıştı.

Modern Zamana Geçiş!

1888 senesinde adeta bisikletler arasında dönüm noktası denilecek bir olay gerçekleşti. John Dunlop adlı kişi şişirilebilen lastiği buldu ve içlerini havayla doldurdu. Bu işlemi yapabilmesi adeta 70 sene boyunca başka bir şeye gerek olmadığını insanlara inandırmıştı. Ancak 1960 senesi geldiğinde bazı bisiklet üreticileri şehir merkezinde daha rahat kullanılabilmesi için tekerleklerini küçültmeyi denediler. Bu değişim bugün de kullandığımız bisikletleri ortaya çıkartmıştır.

Etiketler: , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir