Cevizin Faydaları Nelerdir?

Cevizin Faydaları Nelerdir?

Cevizin Faydaları Nelerdir,Cevizin Zararları Nelerdir,

Cevizin Faydaları Nelerdir,Cevizin Zararları Nelerdir,

Cevizgiller familyasındandır. Yirmiye yakın türü vardır, ılık iklimlerde ve verimli topraklarda yetişir. Boyu 30  metreye kadar yükselebilir. Meyvelerin dış kabukları yeşildir, ceviz olgunlaşınca dış kabuk kurur açılır, içindeki cevizler düşer veya sopayla yere düşürülür. Etli yeşil kabukların içinde iki bölümlü sert bir kabuk, kabuğun içinde ise ceviz içi denilen, dört parçadan oluşan etli ve lezzetli beyaz bir meyve vardır. Taze iken beyaz olan ceviz içi, kuruyunca kahverengine dönüşür. Cevizde bol miktardaki doymamış yağ asidi bulunduğundan, havayla te-mas edince kısa sürede acılaşır. Cevizin kalori değeri yüksektir, 1 kg. cevizde en az 3. 000 kalori vardır. Bil-hassa C vitamini boldur. Amerika’da yapılan araştırmalar, cevizin kalp krizi riskini önemli ölçüde azalttığını orta-ya koymuştur. Cevizin meyvesi, yaprakları, dıştaki yeşil kabuğu ve yağı halk hekimliğinde şifa verici olarak kullanılır. Kabızlığı giderici, safra artırıcı ve kolesterol düşürücüdür.

Kullanım yeri ve şekli:

* Haziran ayında toplanan yaprakları gölgede kurutulur. İştah açıcı, ishal kesici, şeker düşürücü ve kuvvet vericidir. Antiseptik olarak deri hastalıklarında kullanılır. Hazım için çay gibi demlenerek içilir.

* Kan temizlenmesine ve sarılık hastalığına karşı çay gibi demlenir. Kaynamakta olan 100 cc. suya, 5 gr. yaprak konur, beş dakika kısık ateşte bekletilir, günde 3 – 4 bardak içilir.

* Raşitizm, kemik erimeleri, el ve ayaktaki kemik rahatsızlıklarında; bir teneke suya 4 – 5 avuç ceviz yaprağı konur, yarım saat kaynatılır. Bu su içinde 25 – 30 dakika durulur. Bu uygulama her akşam taze suyla tekrarlanmalıdır.

* Ayak parmağı ve tırnak mantarları için, kaynamakta olan 3 – 4 bardak suya, bir avuç ceviz yaprağı konur, 10 – 15 dakika kaynatın Ayaklar bu su içinde 20 – 30 dakika bekletilir.

* Kan şekerini düşürmek için, ceviz yaprakları ile kara dut yaprakları ayrı ayrı demlenir. Yemeklerden önce ve sonra birer çay bardağı içilir.

* Kansızlık ve kemik güçsüzlüğüne karşı, aynı sudan günde 2 – 3 bardak içilir. Kalbin güçlenmesi için, oğul otu ile beraber içilir.

* Saç dökülmesi ve kepeklenmeye karşı, baş bu suyla yıkanır. Sinirleri güçlendirmek için meyvesi yenir, ceviz yaprakları ıhlamurla birlikte kaynatılarak günde 3 – 4 bardak içilir.

* Göz kaşıntısı ve iltihaplarına karşı, demlenmiş ceviz yaprağı ile pansuman yapılır. Güç, kuvvet ve direnç kazanmak için, bir miktar kurutulmuş ceviz yaprağı ile aynı miktarlarda ceviz içi badem,  çam fıstığı ve Antep fıstığı eşit miktarlarda öğütülür ve balla karıştırılarak macun yapılır. 3 defa 1 kaşık yenir.

* Saçkırana karşı, yeşil ceviz kabuğu sirkeyle kaynatılır, saç kıranlı yerler ovulur. Çil ve benlere karşı, yeşil ceviz kabuk suyu ile çil ve benler ovulur. Sonra ceviz yağı ile silinip temizlenir.

* Ceviz, kabuklarıyla birlikte yakılıp, kına gibi saçlara sürülürse, saçları siyah’latır. Kurt düşürücü olarak (kıl kurdu ve solucan düşürmek için), aç karna balla birlikte ceviz içi yenir.

* Kolesterol ve lipit düşürücü olarak, bir bardağa bir avuç ceviz konur, üzeri suyla doldurulur, gece ayazda bekletilir, sabah aç karna suyu içilir, cevizler de yenir.

* Ağrı ve sancı için, ceviz yağı aynı miktarlarda hardal, badem ve çörek otu yağları karıştırılır, ağrıyan yerler bu yağ karışımıyla ovulur. Ceviz yağı, ceviz meyvesinin etli kısmının önce soğukta, sonra da sıcakta sıkılması ile elde edilen tabi-i bir yağdır. Müshil ve safra artırıcı olarak kullanılır.

* El ve ayak titremesine karşı, eşit miktarda ceviz ve çörek otu balla karıştırılır, günde 2 – 3 kaşık yenir.

* Nezle, grip ve soğuk algınlığına karşı, 50 gr. ceviz, 50 gr. fındık, 20 gr. karanfil toz haline getirilir. Karabaş otu şurubu ile ezilir, macun yapılır. Günde 2 – 3 kaşık yenir.

* Ses açmak için, ceviz, çam fıstığı, Antep fıstığı ezilir, pişirilen havuçla karıştırılır, balla birlikte yenir. Soğuktan korunmak için, ceviz sarımsakla birlikte yenir.

* Yorgunluğa karşı, 50 gr. cevizle 25 gr. sarımsak ezilir, balla karıştırılarak macun haline getirilir ve yenir.

* Basura (hemoroit) karşı, ceviz kökünün kabukları zeytinyağı ile kaynatılarak merhem haline getirilir ve basura sürülür.

* Diş parlatıcı olarak, kuru kabukları yakılır, balla karıştırılarak dişler ovulur. Aşırı adet kanamasına karşı, ceviz kabuğu külü balla karıştırılarak macun haline getirilir, birer kaşık yenir.

Etiketler: , , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir