Çiğ Balın Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Çiğ Balın Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Çiğ Balın Faydaları ve Zararları Nelerdir

Çiğ Balın Faydaları ve Zararları Nelerdir

Eğer’ki çiğ bal tüketiyorsanız, çiğ balın tehlikelerinin farkında olmalısınız. Sizlere bu yazımızda çiğ balın faydalarını ve zararlarını sizlere en derininden açıklayacağız. Eğer merak edip okumak istiyorsanız okumaya devam ediniz.

Öncelikle ham bal direkt olarak bal kovanından alınan doğal bir bal şekli diyebiliriz. Ham bal herhangi bir şekilde el değmediği için saf bir bal olarak kabul edilmektedir. Bal, tüm dünyada hem tıbbi olarak hemde yiyecek olarak tüketmekteyiz. Bal anti-bakteriyel özelliğe sahiptir.

Ham Balın Faydaları Nelerdir?

vücudumuzdaki farklı çeşitli enfeksiyonların tedavisinde genel olarak ham bal kullanımı vücudumuz için faydalıdır. Ham bal; mide ülseri, mide, kabızlık gibi bir çok rahatsızlık ve hastalığa iyi geldiği bir bitkisel ilaçlardan biridir. Ham balın diğer bir faydası iltihap’a iyi gelmesidir. Bir çoğumuz ham balın ne kadar faydalı ve ne kadar zararlı olduğunu bilmemektedir. Şimdi sizlere aşağıda Ham balın zararlarını yazacağız.

Ham Balın Zararları Nelerdir?

Birinci olarak ilk bilmemiz gereken şey ise ham bal herhangi bir pastörizasyn ya da bir ısıtma engellinden geçmediğidir. Ham balın içinde arı polenleri ve arı kanadı gibi bir çok farklı ler ile karşılaşabiliriz. Bunun nedeni ise daha işlenmediği içindir. Bu dediğimiz çok önemlidir. Eğer balı direkt olarak ham olarka tüketen kişiye bir çok farklı rahatsızlıklar verebilir ve gıda zehirlenmelerinede yol açabilmektedir.

İkinci olarak’da ham balı anlatmak gerekirse direkt olarak çiçeklerde almış diyebiliriz. Eğerki çiçeklerde herhangi bir kimyasal veya farklı bir madde bulaşmış olabilmektedir. Yüksek derece’de ham balda bu kimyasallar bulanabilmektedir. Ham bal’da bulunan bu kimysalar kişide alerjiler ve bir çok farklı rahatsızlıklara yol açabilmektedir. Ham bal’a dikkat edilmesi gereken şey ise botulizme neden olan “Clostridium Botulinum” sporları içermesidir. Botulinum toksininden oluşan bir hastalık diyebiliriz. Bu zehirin insan vücudunda zehirli bir etki yaratabilmektedir. Eğer tedavi edilmezse olüme kadar sonuçlanabilecek bir zehirdir. Ham balda’ki bu hastalık genel olarak çocuklarda veya bebeklerde bulanabilmektedir. Aynı zamnada yetişkinlerde’de oluşabilen bir hastalıktır. Ama yetişkinlerde’de olabilmektedir. Ölümler çok değildir. Ama bu hastalık gözümüzde küçültemeyiz. Aynı zamanda küçük çocuklara ham bal vermekten kaçınmalıyız ve uzak tutmalıyız.

Yazar: Abdullah Selli

Etiketler: , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir