Dekorasyonda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Dekorasyonda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Dekorasyon yaparken en önemli nokta, kişinin kendi zevklerini oluşturabilmesidir. Yaşam alanında nasıl rahat edileceğinin önceden planlanması gerekir. Bu planlama yapıldıktan sonra, zevkler ve renkler açısından her dekorasyon herkes uygun olmayabilir. Dekorasyon yapılırken kontrolün mutlaka sağlanması gerekir. Bir konu hakkında plansız hareket edildiğinde, genel görünüm için de olumsuz değişikliğe sebep olmaktadır. Bu anlamda, dekorasyona başlarken ve dekorasyonun tüm aşamalarında belirli bir yol izlenmeli ve sürekli takip edilmelidir. Kontrol sizde olduğu zaman, hayal ettiğiniz dekorasyona ulaşmanız mümkün. Dekorasyonda dikkat edilmesi gerekenler şu şekilde sayılabilir: Dekorasyonda mümkün olduğunca fazla eşya bulundurmaktan kaçınmalısınız. Dekore edeceğiniz odada fazla eşya bulunursa, oda küçük görünür. Üstelik rahat etmeniz gereken bir odada hareketleriniz kısıtlanır. Uygun eşyalarınızı seçtikten sonra, duvarların rengine karar vermelisiniz. Öncelikle eşyalarınızı seçmelisiniz. Çünkü duvar boyasını önceden yaparsanız, buna göre aksesuar ve eşya seçmekte sıkıntı yaşayabilirsiniz. Odanızı boyarken, bir oda içerinde birden çok renk kullanmaya dikkat edin.

Aydınlatma seçimi dekorasyonda dikkat edilmesi gerekenler arasındadır. Aydınlatma seçerken mümkün olduğu kadar farklı açılardan aydınlatma yapmaya özen gösterin. Bu şekilde bir aydınlatma, odayı ferah ve aydınlık gösterecektir. Tavan, duvar, yer aydınlatmaları ve abajur gibi birçok seçenekten faydalanabilirsiniz. Dekorasyona başlarken, elinizde bulunan malzemeleri iyice belirlemelisiniz. Fazladan alışveriş yapmanızın önüne geçecektir. Hangi renklerde eşya gerekli, aksesuar olarak ne kullanmalıyım, daha önceden kullandığım aksesuarları değerlendirebilir miyim gibi sorularla, dekorasyon alışverişinizi planlamalısınız. Oda içerisinde birden çok desen kullanmamaya dikkat edilmelidir. Örneğin, perdeleriniz desenli ise koltuklarınız düz, koltuklarınız desenli ise perdeleriniz düz olacak şekilde bir denge oluşturmalısınız. Birden çok desenin bir arada bulunması, karmaşaya yol açacaktır. Dekorasyonda dikkat edilmesi gerekenler arasında, halı seçimi de büyük rol oynar. Halı seçiminde, odanızın büyüklüğü ve eşyaların boyutu önemlidir.

Odanıza çok küçük ya da çok büyük gelecek bir halı seçmemelisiniz. İdeal olan halı boyutu, tüm eşyaları üzerine alabilen bir halıdır. Ancak çoğu zaman bu mümkün olmaz. Bu nedenle koltuklarınızın ayağına kadar uzanan halılar seçmeye özen göstermelisiniz. Seçtiğiniz her eşyanın mutlaka başka bir eşya ile uyumlu olmamasına çalışmak, dekorasyonda dikkat edilmesi gerekenler arasındadır. Birbirine zıt renkleri denemekten çekinmeyin. Koltuklarınızın rengi yeşilse, perdelerinizi de yeşil bir tonda seçmek göze hoş görünmeyecektir. Birbiri ile uyumlu ama zıt renkler, çok daha tarz bir dekor oluşmasına yardımcı olur. Dekorasyonunu yapacağınız odaya eşyalarınızı yerleştirmeden önce mutlaka bir odak nokta belirlemelisiniz. Odak noktayı belirledikten sonra diğer eşya ve aksesuarları da bu noktanın çevresine doğru yerleştirmelisiniz. Odak nokta olarak bir pencereyi, bir tabloyu ya da bir tv ünitesini seçebilirsiniz. Bu şekilde yapılan dekorasyon, gözleri yormadan düzenli bir uyum sağlayacaktır.

Şimdi de dekorasyonda dikkat edilmesi gerekenler arasında yer alan tablo seçimi ve yerleşiminden bahsedelim. Seçeceğiniz tabloları duvara asarken, ideal bir konuma asmalısınız. Çok yüksekte ya da çok alçakta bulunan bir tablo, odanın dekorasyonunu bir anda olumsuz etkileyebilecektir. Bu konuda en ideal nokta, göz hizası olacaktır. Dekorasyon yaparken çok fazla sade renklere odaklanmak, yeterli gelmeyecektir. Odanın enerjisinin değişmesi ve daha canlı görünmesi için renk seçiminde biraz esnek olmalısınız. Kahverengi, bej, krem gibi tonlar oldukça doğal ve soft renklerdir. Ancak bu renklere fazlasıyla ağırlık verilen bir oda, cansız ve karanlık görünecektir. Bu nedenle oluşan nötr görüntüyü değiştiren ve tamamlayan uyumlu renklerden bir seçim yapılmalıdır. Turkuaz, kiremit rengi, hardal sarısı gibi renkler ortama canlılık, aydınlık ve hareket kazandıracaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir