Diyak (Diac) Nedir?

Diyak (Diac) Nedir?

Diyak (Diac)

Diyak (Diac)

Gündelik hayatımızı daha olay hale getirmek için bir sürü elektronik alet kullanmaktayız. Ancak bu aletlerin iç yapıları hakkında çok az bilgimiz var. Genel olarak ne, nedir, ne için kullanılır hiçbir fikrimiz olmuyor. Mikro dalgada kek dahi pişirebileceğimizi bile yeni öğreniyoruz. Bizim için tek amacı soğumuş yemeği ısıtmak olan bu icat aslında ne kadar işlevli. Hayatımızı kolaylaştıran ufak ancak işlevi büyük birçok yan ürün var. Bu ürünler tek başlarına anlam ifade etmeseler de bir takım parçalar ile bir araya geldikleri zaman bizim için oldukça büyük işlerin çözümünü sağlıyorlar. Diyak (Diac) bu ürünlerden biri.

  • Diyak yarı iletken olacak şekilde tasarlanmıştır
  • İki uca sahip bir maddedir
  • Dört adet bölgesi bulunmaktadır
  • Elektronik devrelerde sıklıkla kullanılmaktadır
  • Diyot gibi bir yapıya sahiptir
  • Birbirine ters bir şekilde bağlanmıştır
  • Paralel diyotu andırmaktadır

Diyak 4 bölgeden oluşur demiştik. 4 bölgeli bir kısma sahip olan bu madde yarı iletkenlik özelliği ile katkılanma bölgelerini oluşturmaktadır. Diyak doğru bir şekilde devreye bağlantıyı zaman t1 adı verilmiş olan bir akım pozitif ise akımın t1 istikametinden t2 ye doğru aktarılacağı gözlemlenmiştir. Eğer t2 de pozitif bir akım özelliğine sahip ise akım yeniden t1 yönünde akacaktır.

Yani iki yönlü olarak akımın gidip gelmesini sağlayan diyak adı verilen devredir. Diyotun akımda harekete geçmesi için 0,6 ile 0,7 arasında bir akım gerekmektedir. Ancak diyak için bu sınır yoktur. Amacına göre değişiklik göstermektedir. 20v ya da 50v arasındaki bir akım genel olarak kullanıldığı amaçlar içinde en iyisidir.

Genel olarak bu akım elemanı motoru kontrol etme amaçlı kullanılmaktadır. Elektrik ışıklarının yanıp sönmesi içinde gerekli olabilmektedir. Yılbaşı gelirken birçok yerde sürekli ileri ve geri hareket eden bir kabloya bağlı ışıklar görmektesinizdir. İşte bu ışık sistemlerinin hepsinin içinde mutlaka diyak bulunmaktadır. Bu sistemlerin doğru bir şekilde elektrik akımını devam ettirmesi için mutlaka ve mutlaka bir diyak parçasına ihtiyaçları vardır. Aynı zamanda arabaların tetikleme sistemlerinde, sürat motorlarında, uzay araçlarında, çamaşır makinalarınızda kısacası elektrik akımını daim ettirmesi gereken bütün eşyalarda bulunmaktadır.

Bu tarz küçük elektrik devreleri aslında bütün için gerekli enerjiyi sağlamaktadır. Gördüğünüz büyük yapıların hepsi bir kutulama biçimidir. Elektrik aksamını dışarıda bırakmamak için yapılan kutulama işlemleri altında aslında mikronluk milimetriktik harika buluşlar vardır. Diyak sayesinde hayatınızda birçok devre sorunsuz olarak çalışmasını idam ettirmektedir.

Etiketler: , , , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir