Diyot Nedir? Çeşitleri ve Özellikleri

Diyot Nedir? Çeşitleri ve Özellikleri

Diyot Nedir

Diyot Nedir

Diyotlar çeşitli tipleri var  ve farklı uygulamalar ile  karşılanması için olanak temin edilebilmektedir. Yüksek akım ve gerilim, küçük sinyal uygulamaları, ışık emisyonu ve tespiti için, yanı sıra değişken kapasitans ve düşük ileri gerilim damlaları vermek için için diyotlar bugün mevcuttur. Bir diyot sadece bir yönde akım aktarılmasını sağlayan ve bunların arasında iki aktif elektrotlara sahip olan bir veya iki terminal cihaz vardır. Diyotların aynı zamanda tek akım özelliği vardır. Diyotun tek akım gücü özelliği ile çok bilinmektedir. Temel olarak, diyotlar rektifiye dalga biçimlerinin amacıyla kullanılan ve güç kaynakları olan veya radyo dedektörleri içinde kullanılabilir. Diyotlarda bazen garmonyum’da kullanılmaktadır. Şimdi Aşağıda diyotlardan bazılarını sizlere isimleri ile açıklayacağız.

Işık Yayan Diyot (LED)

Işık yayan diyotlar ve  ledler şimdiki günümüzden en popüler olan diyotlardandır. ışık üreten kavşak diyotlar pn edilir. Tüm ledler ışık yayarlar. İnsan gözü ile görülemeyen kızılötesi ışıklar bile yaymaktadırlar. Diyotlar çok yaygın kullandığı için günlük hayatta bir çok aralarda bulunmaktadır. Bunlar, televizyon komandoları, bilgisayarlar, DVD oynatıcı, ve bir çok diğer aralarda bulunmaktadır. Bu elektronik uyarım öncülük foton emisyonu anlamına gelir ışık yayılmasına veya Elektro yol açmasıdır. Alüminyum galyum indiyum fosfit veya alüminyum galyum arsenit genellikle LED‘ler’de kullanılan iletken malzemelerdir. LED tarafından yayılan renk kullanılan yarı iletken malzeme kombinasyonuna bağlı olmaktadır.

Çığ Diyot

Bazı lambalarda bir çok farklı arızalar ile karşı karşıya gelmekteyiz. Bir diyotun üzerindeki gerilim anı çarpma olarak adlandırılan çığ arıza ile karşılaşmaktayız. Bu ani artışlarda genellikle bu diyotlar bir işe yaramamaktadır. Bu nedenle, bu diyot geçici gerilim devresi (özellikle yüksek gerilim devreleri) korumak için kullanılır. korumak için kullanılır. Bunlar genellikle Zener diyotları ile birlikte kullanılır ve genellikle aynı ile karıştırılıyor.

Lazer Diyot

Bu dalgaların aynı frekansta ve aynı yerde olduğu için radyasyondan başka bir şey değildir ve tutarlı ışık üretir. Lazer diyot diğer LED tipi diyotlardan farklıdır. Bu diyotlar onların büyüklüğüne göre, çıkış övgüye, boyutları küçük. Düşük güç diyotlar ve yüksek güç diyotlar: Lazer diyotlar tekrar iki tipe ayrılabilir. Bununla birlikte, lazer jeneratörü diğer formları daha ucuzdur

Etiketler: , , , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir