Doğal Yaşam Parkı

Doğal Yaşam Parkı

 

dogal-yasam-parki

Türkiye’nin bilinen ilk ve en büyük doğal yaşam parkı İzmir’dedir. Büyükşehir Belediyesi’nin kurduğu Çiğli ilçesindeki bu park, aynı zamanda Avrupa’nın da en büyük doğal parklarından biri olarak gurur kaynağımızdır. 2008 yılında halka açılmıştır. İzmir Doğal Yaşam Parkı, 425.000 km2’lik geniş bir arazi üzerine kurulmuştur. Doğaya ait bitkiler, hayvan türleri ve tüm canlılar burada kendine bir yaşam alanı bulmuştur. Avrupa Hayvanat Bahçeleri ve Akvaryumlar Birliği’nin de üyesi olan doğal yaşam parkı, milyonlarca ziyaretçiyi kendine çekmektedir.

Ülkemizin en önemli turistik cazibe merkezlerinden birisidir. Hayvanat bahçelerinden getirilen her türden hayvan, burada kilitli alanlar ve kafesler olmaksızın kendi doğal ortamlarında özgürce yaşaya bilmektedir. İzmir Doğal Yaşam Parkı’nda şu an 250 bitki türü, 3000 adet ağaç ve 120 farklı türe ait 1500 hayvan barınmaktadır. Bu parkta yaşayan bir fil, Türkiye’de ilk doğan fil unvanını taşıyor. 110 kg doğan bebek file ‘İzmir’ bebek adı verilmiştir. Parkın yakınlarında bu güzelliği bütünleyen bir de kuş cenneti yer almaktadır.

Ülkemizin büyüleyici yer şekilleri ile doğal güzellikleri bir araya geldiğinde ortaya harika manzaralar çıkıyor. Dünyanın dört bir yanından bu ilgi çekici noktalara turist akıyor. Tıpkı İzmir’deki gibi Kocaeli ilçesi Kar tepe’de de devasa bir doğal yaşam parkı bulunuyor. Kar tepe’de iki bin dönümlük ormanlık alan içerisinde konumlandırılan doğal yaşam parkı da görülmeye değer. El değmemiş bitki örtüsü onun en büyük özelliği. Kocaeli doğal yaşam parkı, Avrupa’nın en büyük, dünyanın ise üçüncü büyük yaşam alanı olmaya aday.

Ziyaretçiler için özel olarak hazırlanan gezinti ve gözlem alanları, çeşit çeşit bitki ve ağaçlar ile evcil ve vahşi hayvanlar burada kendi ortamında yaşıyor. Tıpkı insanlar gibi kendi ortamlarında serbestçe gezip doğuyor, büyüyor, yaşıyor ve burada ölüyorlar. Ziyaretçiler ve canlılar için kilometrelerce yollar oluşturuluyor. Bu süreci herkes yakından izleyebiliyor. Farklı iklimlerden gelen canlıları izlemek çok büyük bir enerji veriyor. Ördek, kaz, kuzu, fil, zürafa, zebra, vahşi kuş türleri, tavuk, horoz, geyik, ceylan ve akla gelmeyen tüm hayvanlar bu parklarda.

Etiketler: , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir