Dünyanın En Tuhaf Gölleri

Dünyanın En Tuhaf Gölleri

Laguna Colorada: Bolivya’nın Potosí Departamentosu’nda, Altiplano Platosu’nun güney kısmında , Reserva Nacional de Fauna Andina Eduardo Abaroa isimli doğal koruma bölgesinde bulunan sığ bir göldür. Deniz seviyesinden 4278 m yüksekte bulunan gölün ortalama derinliği 0.5 m olup, en derin noktası 1.5 metre ve yüzölçümü 60 km²’dir. Göl adını, burada hüküm süren alg çeşitlerinin ve suyunun içerdiği yüksek mineral içeriğinin sebep olduğu, dikkat çekici renginden alır.

Laguna Colorada

Laguna Colorada

Plitvice Gölleri: (Hırvatça: Plitvička Jezera Hırvatistan’da Bosna-Hersek sınırına oldukça yakın bir bölgede yer alan, aynı zamandaUNESCO’nun Dünya Kültür Mirası listesine aldığı göller topluluğudur.

Plitvice Gölleri

Plitvice Gölleri

Lut gölü (Ölü deniz): Günümüzde akarsularla beslenmeyen ve 600 km² civarında bir alanı kaplayan Lut Gölü, Afrika-Suriye ayrımındaki en alt noktada yer alır. Lut Gölü’nün tabanı, su derinliği çok fazla olmasa da (yaklaşık 376 metre), göl seviyesi deniz seviyesinden 422 metre aşağıdadır. Bu büyük tuzlu göl, karşılıklı uzak noktalarından 80 km/18 km genişliktedir. Aslında göl, eski Lisan Denizi’nin bir parçasıdır.

Ölü Deniz, İsrail

Ölü Deniz, İsrail

Balkaş Gölü: (eski Türkçe: Terinğ köl; Kazakça: Balqaş Kölı) Orta Asya’da bir göldür. Aral Gölü’nden sonra Orta Asya’nın en büyük ikinci gölüdür. 45°4′ Kuzey 76°2′ Doğu koordinatları üzerinde yer alır. Beslendiği başlıca kaynaklar İli Irmağı, Karatal Nehri, Lepsi Irmağı, Aksu Irmağı ve Ayaköz Irmağı’dır. Toplam su havzası 413,000 km²dir. Kazakistan sınırları içerisinde bulunur, maksimum uzunluk 605 km, maksimum genişlik ise doğuda 74 km, batıda 19 km’dir. Yüzölçümü 16.996 km²dir. En derin noktası 25,6 metre iken ortalama derinlik 5,8 metredir. Toplam kıyılarının uzunluğu 2.385 km’dir. Denizden yüksekliği 341,4 metredir.

Balkaş gölü

Balkaş gölü

Kaynayan Göl: Morne Trois Milli Parkı’nın dağlık bölgesinde bulunan bu göl gerçekten de kaynar. Gölü kaynatan ise tabanındaki çatlaktan sızan ve sıvı lavlardan çıkan sıcak gazlardır.

Kaynayan Göl

Kaynayan Göl

Sap Gölü: dünyanın benzersiz ekolojik su rezervlerinden biridir. Bu harika su dünyası Kamboçyalılar için bir hayat kaynağı. Güney Doğu Asya’nın en büyük gölü olan Tonle Sap, aynı zamanda dünyanın en büyük taşkın su yatağıdır. Yağışsız sezonda 1 metre derinliğe 2,700 km² alana yayılan bir göl iken, Mayıs ile Ekim arasındaki muson yağmurları etkisiyle neredeyse 6 kat büyüyerek, 8 metre derinliğe ve 16,000 km² alana kadar genişliyor. Kasım ve Mayıs arasında Mekong Nehri‘ne dökülen Tonle Sap Nehri, yağmurlar geldiğinde yön değiştirerek muazzam Tonle Sap Gölü’nü oluşturur. Nehrin ters akmaya başladığı bu tarih, dünyanın en ünlü Dolunay ve Su Festivali(Bon Om Touk) olarak başkent Phnom Penh’te kutlanmaktadır.

Sap gölü

Sap gölü

Resia Gölü: Geçidin hemen altında Resia adlı küçük bir İtalyan köyüyle 1949’da iki küçük gölün birleştirilmesiyle oluşturulan Resia Gölü yer alır. Avusturya’daki Pfunds yakınlarında Inn Nehri vadisinden ayrılan Resia Yolu, Inn Boğazının yukarısındaki Finstermünz Geçidine (1.189 m) doğru yavaş yavaş yükselir. Resia Geçidinden sonra Bolzano’ya doğru iner ve orada Brenner Geçidi yolu ve demiryoluyla birleşir.

resia gölü

resia gölü

Baykal Gölü Rusya: Dünyanın en eski göllerinden biri dünyanın en donmamış tatlı% 20 içerir. Rusya’da Sibirya’nın güneybatı bölgesinde yer alır. Göl tatlısu mühürler ve diğer birçok nadir türler de ev sahipliği yapmaktadır. Kışın, o genelinde sürülebilir o kadar çok donuyor.

Baykal Gölü Rusya

Baykal Gölü Rusya

Kaynakça: https://tr.wikipedia.org

Etiketler: , , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir