Dünyanın Yedi Harikası

Dünyanın Yedi Harikası

Artemis Tapınağı:

Artemis Tapınağı

Artemis Tapınağı

Efes’te (İzmir) MÖ 550 yılında, Lidya kralı Croesus tarafından Tanrıça Artemis’e ithafen yaptırılmıştır. Tamamiyle mermerden oluşan yapı bronz heykellerle süslenmişti. Hem tapınak hem de pazar yeri olan Artemis Tapınağı, MÖ 21 Temmuz 356’da adını ölümsüzleştirmek isteyen Herostratus adlı bir Yunanlı tarafından yakılmıştır.

Zeus Heykeli:

MÖ 450 yıllarında, Zeus için Olimpia’da (Yunanistan) yapılmıştır. Zeus Heykeli, bir tahta iskelet üzerine altın, fildişi ve metal parçalar yerleştirilerek Partenon’un içinde yapılmıştır. Heykel 13 m yüksekliğindeydi.

Keops Piramidi

Keops Piramidi

Keops Piramidi

Mısır’da bulunan Keops Piramidi, MÖ 2560 yılında Firavun Khufu (Keops) tarafından yaptırılmıştır. Bu Piramit, dünyanın yedi harikası arasında günümüzde ayakta duran tek yapıdır. Yapıldığında 145,75 m yükseklikte olduğu sanılmaktadır. 4300 yıl boyunca dünyadaki en yüksek yapı olarak kayıtlara geçmiştir.

Rodos Heykeli:

Rodos Heykeli:

Rodos Heykeli:

32 metre yüksekliğinde, demir ve taşla desteklenmiş bronzdan yapılmış bir heykeldir. Yunanistan’da Rodoslular tarafından Güneş Tanrısı Helios’a ithafen yapılmıştır. Heykelin yapılması tam 12 yıl sürmüş. Yapımından 56 yıl sonra MÖ 226 yılında bir deprem sonu-cunda en zayıf noktası olan dizinden kırıldı. 900 yıl boyunca heykel harabe halinde kaldı.

Babil’in Asma Bahçeleri

Babil'in Asma Bahçeleri

Babil’in Asma Bahçeleri

Milattan önce 7. yüzyılda Babil kralı Nebukadnezar tarafından yaptırılmıştır. Coğrafyacı Strabo’nun 1. yüzyıldaki tanımına göre Babil’in (Irak) Asma Bahçeleri aşağıdaki özelliklerdendir: Bahçeler birbiri üzerinde yükselen büyük direklerden oluşuyor-du. Bunların içleri çukurdu. Büyük bitkilerin ve ağaçların yetişebilmesi için toprakla doldurulmuştu. Kubbeler, sütunlar ve taraçalar pişmiş tuğla ve asfalttan yapılmıştı. Yüksekteki bahçeleri sulamak için Fırat Nehri’nden zincir pompalarla su yukarılara çıkarılıyordu. Söylentiye göre Nebukadnezar bu yapıyı sıla hasreti çeken karısı Semiramis için yaptırmıştır.

İskenderiye Feneri:

İskenderiye Feneri:

İskenderiye Feneri:

Mısır’ın iskenderiye kenti kıyısındaki Pharos (Faros) adasında yapılmıştır. Fener yaklaşık 166 m yüksekliğindeydi. Yapımına Büyük İskender’in komutanları Ptolemy Soter zamanında MÖ 290 yılları sonunda başlanmıştır. Gündüzleri bile güneş ışığını denize yan-sıtmak amacı ile tasarlanmış cilalı bronz aynaları bulunmaktaydı. Geceleri ise aynaların önünde ateşler yakılıyor, böylece aynanın yansıttığı ışık gece yaklaşık 50 km mesafeden görülebiliyordu. Yapı, depremler ve doğal şartlar sebebiyle çöktü.

Halikarnas Mozolesi

Halikarnas Mozolesi

Halikarnas Mozolesi

Kral Mausollos için karısı ve kız kardeşi tarafından Bodrum civarında yaptırılmış olan mezarın yapımı Mö 350 yılında tamamlanmıştır. Mezarın kenarları heykellerle süslenmişti. Halikarnas Mozolesi’nin yüksekliği 45 m idi.

İnternet üzerinden ve cep telefonlarıyla iki yıl boyuna yapılan oylamalar sonucunda aşağıdaki yerler dünyanın yeni yedi harikasına alternatif olarak seçilmiştir.

Chichen Itza

Chichen Itza

Chichen Itza

Meksika’da bulunan bu piramit, Maya tapınaklarının en sonuncu-su ve en büyüğüdür. Bu kale, Maya uygarlığına aittir. Chichen-ltza Kalesi (El Castillo), gökdelenlerin yapımına başlanmadan önce yer-yüzündeki en yüksek yapıydı.

Kolezyum:

Kolezyum

Kolezyum

Kolezyum, Italya’nın başkenti Roma’da bulunmaktadır. Romalı-ları eğlendirmek için gladyatörlerin dövüştürüldüğü ve birçok göste-rinin yapıldığı bir arena olan ve Flavianus Amfiteatrı (Filevinus Amfitiyatır) olarak da bilinen Kolezyum’un yapımına 72 yılında başlandı, 80 yılında yapımı tamamlandı.

Christo Redentor

Christo Redentor

Christo Redentor

Christo Redentor, Brezilya’da bulunan İsa’nın heykelidir. Rio de Janeiro şehrinde bulunan bu heykel, Corcovado Dağı üzerinde yapılmıştır. Fransız heykeltraş Paul Landowski tarafından yapılan heykel, 1931 yılında tamamlanmıştır. Yüksekliği 30 metredir. 8 m yüksekliğindeki bir kaide üzerine oturtulmuştur. Heykelin ağırlığı 1.145 tondur. Kollarının uzunluğu 30 metredir.

Tac Mahal:

Tac Mahal

Tac Mahal

mezar olan The Taj Mahal, Hindistan’ın Agra şehrinde ve Jumna (Yamuna) Nehri’nin kıyısında yaptırılmıştır. Tac Mahal. yeryüzünde aşk için yapılmış en büyük ve en güzel anıt olarak kabul edilmektedir. Şah Cihan, dogumu sırasında hayatını yıtıren eşi Arcümend Banu için yaptırmıştır. Yapımına 1530’da başlanan anıt, 1652’de tamamlanmıştı, Ta Mahal, 1983’te Dünya Kültürel Miras

 

Machu Picchu

Machu Picchu

Machu Pıcchu,

Mayalara ait antik kentler dendir (Peru). Şehir, And Dağlarının üzerinde, 2380 m yüksekliğindeki Urubamba Vadisinde kurulmuştur. 1450 yılında inşa edilmiş olan şehir, 200’den fazla merdiven sistemiyle birbirine bağlanmış taş yapılardan oluşur. Adını yakınındaki dağdan alan şehrin tarım alanları, teraslar halindedir.

Petra

Petra

Petra

Petra, Ürdün’deki antik kentlerden biridir. MÖ 400 ile MS 106 yılları arasında Nebatiler’e başkentlik yapmış olan şehirdeki tapınak, tiyatro ve ev gibi yapılar kireç taşı oyularak yapılmıştır. Şehir, Dünya Kültürel Mirasları arasında yer almaktadır.

Çin Seddi

Cin Seddi

Cin Seddi

Çin Seddi, yeryüzündeki en uzun savunma duvarıdır. Çin’in kuzeybatısında bulunan bu duvar, 10.000 km uzunluğundadır. Bunun 3000 km’lik kısmı varlığını günümüze kadar koruyabilmiştir. Duvarın yüksekliği ortalama 5 m, kalınlığı ise tabanda 7, üst kısımlarda 6 metredir.

Etiketler:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir