EFT Ve Havale Nedir? Aralarındaki Farklar Nelerdir?

EFT Ve Havale Nedir? Aralarındaki Farklar Nelerdir?

EFT Ve Havale Nedir Aralarındaki Farklar Nelerdir

EFT Ve Havale Nedir Aralarındaki Farklar Nelerdir

Günümüzün teknolojisi sayesinde İnternet, ve telefon sayesinde bankalarda gişe kuyruğu beklemek neredeyse yok sayılacak kadar azaldı. Günümüzün teknolojisi sayesinde de  artık herkes oturduğu yerden istediği gibi ödemelerini yapıyor. Bu teknoloji sayesinde çoğu insan için çok faydalı olmuştur. Bu işlemleri yapmak çok basit olmuştur. Bu sayede artık insanlar istediği gibi ödemelerini yapıyor.  Ama bu sistemin çıkmasıyla dolandırıcıların çoğalmasına sebep olmuştur. Çoğu insanımız bu dolandırıcıların kurbanı olmuştur. Ama sizden banka dışında arayan veya İnternet üzeri alışveriş yaptığınızda banka kartı şifrenizi isteyen kim olursa olsun kesinlikle vermeyiniz. Aksine bir durum görürseniz hemen bankanızla irtibata geçip kartınızı iptal ettiriniz. Eğer kartınızı iptal ettirmezseniz dolandırıcılar kartınızı kullanırlar.

EFT Nedir?

Eft kısaca elektrik, fon, transferi anlamına gelir. EFT bankanızda ki hesabınızdan Bir başka bankaya para aktararak gerçekleştirilen bir işlemdir. Bu işlemi isterseniz bankalardan isterseniz İnternet üzerinden yapabilirsiniz. Gönderen banka, Alıcının bankası ve alıcı bilgilerini girdikten sonra paranız banka tarafından sisteme alınır ve onay süreci başlar. İlk olarak yatırılan miktar ve hesabınızın yeterli olup olmadığı kontrol edilir. Eğer her hangi bir sorun yoksa onaylanır. Ayrıca banka hesabınızdan EFT ücreti adı altında bir miktar para kesintisi yapılır. Her banka bu ücreti kendisi belirler.

Havale Nedir?

EFT Ve Havale Nedir

EFT Ve Havale Nedir

Havale işlemi insanlar arasında genel olarak hesaplar arası para transferi olarak bilinir. EFT de olduğu gibi başka bankaya Havale işlemi gerçekleştirilemez. Havaleler bilgisayar, mektup, telefon, veya banka yolu ile sağlanıp gerçekleştirilir. Havale işleminin sağlanması için havale edecek kişinin onayı gerekmektedir. Havale işlemi bankaya onay gittikten sonra onay aşamasına geçer hesap kontrol edilir. Eğer hesapta her hangi bir sıkıntı yoksa para transferi en kısa süre içinde gerçekleşir. Eft’de olduğu gibi de bankalar havale ücretleri keser. Bu bankadan bankaya değişir. Ancak bu işlem EFT kadar kolay değilidir. Havale biraz daha uzun sürer.

Eft ve Havale Arasındaki Fark Nedir?

  •  EFT’den başka hesaplara para transferi yapabilirsiniz. Ama havale işlemleri sadece kendi hesaplarınız içinde bu işlem gerçekleşir.
  • EFT’nin onay süresi havalenin kinden daha kısadır.
  • Havale onay süresi EFT onay süresinden daha uzun sürer.
  • EFT para transferleri yaparken bankalar sizden daha az ve kısa bilgi isterler.
  • Havalede para transferlerinde bankalar sizden çok fazla bilgi isterler.
  • Genelde tüm bankalarda havale fiyatı daha ucuzdur. EFT ise daha pahalıdır.

Etiketler: , , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir