Ekinoks Nedir? Hangi Tarihlerdir?

Ekinoks Nedir?

Ekinoks Nedir

Ekinoks Nedir

Dünyamız elips şeklindedir. Bunun anlamı kutuplardan basık ekvatordan geniş bir görünüme sahip olduğudur. Bu şekil nedeniyle bazı coğrafi olaylar gerçekleşmektedir. Dünyamız yuvarlak bir formda odluğu için gece ve gündüz oluşur. Bu şeklinin güneşin bize sağladığı faydalar ve dünyanın özel durumları üzerinde büyük etkilere sahip olduğu bilinmektedir. Bazı durumlarda istisnalar meydana gelir ve dünyanın her yerinde güneşin etkileri eşitlenebilir. Bu durumlarda dünyanın özel konumundan kaynaklı olan durumlar bazı tarihlerde özelliğini yitirir. Bunlardan biri ekinoks olarak bilinmektedir.

  • Gece ve gündüzün eşit olma halidir
  • Güneş ışınları ekvatora dik gelir
  • Aydınlanma çemberi kutuplardan geçer ve gece gündüz eşitliği oluşur
  • Yılda iki kez bu durum tekrarlanmaktadır
  • 2 adet ekinoks vardır.

Sonbahar Ekinoksu: 23 Eylül günü yaşanan bu durum Kuzey ve güney kürede güneş ışınlarının ekvatora 90 derece açı ile gelmesi sonucunda oluşmaktadır. Bu dönemde ekvator için gölge boyu sıfır olarak bilinmektedir. Bu günden sonra güney yarım küre için gündüz gece saatinden uzun olmaya başlayacaktır. Güney yarım küre için yaz başlangıcı olarak bilinmekte olan bu durum kuzey yarım küre için ise kış başlangıcıdır. Aynı zamanda bu dönemden sonra güney yarım küre de 6 aylık gündüz başlar. Son bahar ekinoksu dememizin nedeni kuzey yarım kürede yaşamamızdır. Eğer güney yarım kürede yaşıyor olsaydık bu ekinoks tarihi bizim için ilkbahar ekinoksu olacaktı.

İlk bahar ekinoksu: 20 Mart tarihinde güneş açılarının yine ekvatora dik gelmesi ile oluşan bir süreçtir. Bu süreç esnasında her iki yarım küre içinde eşit gündüz ve gece yaşanır. Ancak bu sefer geceler uzamaya gündüzler kısalmaya başlayacaktır. Bu durum güney yarım küre için geçerlidir. Kuzey yarım küre için ise yazın başlangıcıdır yani gündüzler uzamaya başlayacaktır. Bu tarih kuzey kutup noktasında 6 aylık gündüzün başlangıcı olarak bilinmektedir.
Ekinoks dünyanın özel konumu sayesinde oluşan bir süreçtir. Bu süreç sonunda yarım küreler yaz ve kış geçişi yaşar. Kuzey yarım kürede yaz yaşanırken güney yarım küre kış, güney yarım küre yaz yaşarken kuzey yarım küre kış yaşar. Her iki yarım kürede oluşan farklılıkların nedeni dünyanın şekli ve kendi etrafında, güneş etrafında dönmesinden kaynaklı oluşan sonuçlardır.
Mevsim geçişleri için ekinoks olmak zorundadır. Ekinoks tarihleri değişmesi kıtalar için yaz ve kış başlangıçları da değişecek anlamına gelmektedir.

Etiketler: , , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir