Elektromanyetik Spektrum Nedir?

Elektromanyetik Spektrum Nedir?

Elektromanyetik Spektrum

Elektromanyetik Spektrum

Bilim denince akla belli temeller gelmektedir. Bu temeller fiziğe, kimya ve biyolojiye dayandırılmış gerçeklerdir. Hatta bazen teoremler dahi bilim için büyük bir yol gösterici olmaktadır. Özellikle fizik bilimin en sık yararlandığı bilim dalı olarak kendini göstermektedir. Elektromanyetizma da bilim denince akla gelen en önemli unsurlar arasında yerini almayı başarmıştır. Fizik için en önemli dallardan biri olmuştur. Bu bir sistemdir. Nasıl oluştuğunun bilinmesi ve nasıl bir çalışma sistemine sahip olduğunun öğrenilmesi gerekmektedir. Aksi halde sistem tamamen anlamsız bir hale gelecektir.

Peki; elektromanyetik spektrum nedir?

Anlatmanın en kolay yolu dalgalardır. Dalga dendiği zaman aklınıza gelen arka arkaya olan deniz üzerindeki su bombelerinin ileri geri hareketleridir. Ses dalgaları da bu şekildedir. Hava parçaları ile titreşirler. Elektromanyetik dalgadan bahsetmemiz gerektiğinde ise bunun elektrik ve manyetik alan arasında olan titreşim olduğunu söylememiz mümkündür. Bu ortamda suya ya da havaya gerek yoktur.

  • Her dalganın kendine ait bir ismi vardır
  • Her dalganın kendine göre bir sıralaması vardır
  • Farklı kullanım alanları vardır
  • Her dalga farklı bir şekilde oluşur
  • Her dalga kendi içinde farklı tehlikeler barındırır
  • Vakum boşluğunda ilerleyebilirler
  • Bütün dalgalar ışık hızına çıkabilirler

İşte bu tanımları barındıran alanların hepsine elektromanyetik spektrum adı verilmektedir.

Bütün bu elektromanyetik spektrum durumu belli bir dalga boyu ve frekansından oluşmaktadır.

Dalga boyu; net bir şekilde frekansın boyutundan bahsetmektedir. Dalgaların uç kısmında bulun an bölümden, diğer dalga ile ilgili olan uç noktasının uzunluğuna verilen addır. Bilimsel bir şekilde açıklamak gerektiğinde dalgaların uç noktalarının ölçülmesi ile elde edilen verilere verilen addır. Dalga boyu bütün uzunluk birimleri ile ifade edilebilir.

Frekans; dalganın sıklık derecesi olarak ele alınmaktadır. Bir dalganın saniyede kaç kere tekrarladığını bilmeden frekansının bulunması mümkün değildir.

Ölçü birimleri; kilohertz, hertz, megahertz, gigahertz olarak bilinmektedir.

Bilinmesi gereken  bilgilerden bir diğeri de; dalga boyunun uzaması halinde frekansın düşeceğidir.

Bu dalgalar hayatımızın her alanında aktif bir şekilde kullanılmaktadır. Uydudan alınan sinyaller, telefonlar, kızıl ötesi sistemleri, mikrodalgalar, fırınlar, buzdolapları, internet tamamen bu sistem üzerine kuruludur.

Bu dalga boyutları insan bünyesini etkileyebilmektedir. Kanser gibi birçok hastalığın nedeni olabilmektedir. Hatta bazı şehir efsaneleri mikrodalgaların insanları büyük ölçüde etkilediğini göstermiştir.

Eğer sürekli olarak yüksek akım alanları arasında kalırsanız sizin içi kanser ihtimali yükselecektir. Bu durum tümör oluşumlarına da zemin hazırlamaktadır.

Etiketler: , , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir