En Güvenilir Yatırım Altın

En Güvenilir Yatırım Altın

 

ALTIN BORSASI NEDİR

Altın borsası, yatırımcıların altın alım satımı yapmalarına olanak sağlamak için oluşturulmuş bir borsa yapılanmasıdır. Altın borsası ile, külçe altın ve vadeli altın alım satım işlemleri yapılabilmektedir. Ülkemizde, devlet tarafından onaylanmış tek bir altın borsası bulunmaktadır. İstanbul Altın Borsası, Türkiye’de altın borsasını organize etmek ve altın piyasasını kontrol altında tutabilmek için kurulmuştur.

 İSTANBUL ALTIN BORSASI HAKKINDA

İstanbul altın borsası, 26 Temmuz 1995 yılından itibaren faaliyet göstermeye başlamıştır. Daha öncesinde kıymetli madenlere dair düzenlemelerin yürütüldüğü mevzuat düzenlenerek İstanbul Altın Borsası ismi altında kıymetli madenlerin borsaya dahil edilmesine karar verilmiştir. Bu kara ile Türkiye’de altın piyasasının devlet tarafından kontrol altında tutulması, altın ve diğer değerli madenlerin yatırım aracı olarak kullanılmasının kolaylaştırılması gibi amaçlar güdülmüştür. İstanbul Altın Borsasında, külçe altın ve vadeli altın alım satım işlemleri gerçekleştirilmektedir. Son düzenlemelerle birlikte gümüş ve platin ile birlikte ham elmasla ilgili işlemlerin yürütülmesi de İstanbul  Altın Borsasına devredilmiştir.

İstanbul Altın Borsası’nda İşlem Gören Altın Külçeleri

İstanbul Altın Borsası’nda alım ve satımının yapıldığı külçelerin gramları 1 gr, 10 gr, 12.5 gr, 50 gr,  100 gr, 250gr, 500gr, 1000gr olarak belirlenmiştir.

İstanbul Altın Borsası’nda Yürütülen Vadeli Altın İşlemleri

İstanbul Altın Borsasında, külçe altın alım satımı yapılabildiği gibi Vadeli Altın Sözleşme leri de yapılabilmektedir. Vadeli Altın Sözleşmeleri, 3000 gr- 995/1000 ayar altın içerir. Vadeli altın sözleşmelerinde TL/gr veya USD/ons  olarak iki tür para ve ölçü birimi kullanılır. İstanbul Altın Borsası, vadeli altın işlemlerini  11.00 ve 16.00 aralığında yürütmektedir.

ALTIN BORSASI NEDEN TERCİH EDİLMEKTEDİR?

Altın borsasının tercih edilmesinde ki en büyük etmen, yatırımcıların ülke ekonomisinde ki enflasyon çalkalanma ların dan korunmak için altını bir önlem olarak görmeleridir. Dünya ve Türkiye de gerçekleşen  bir takım siyasi ve ekonomik değişiklikler enflasyona sebep olabilmektedir. Böyle durumlarda enflasyondan en az etkilenecek alan altındır bu nedenle yatırımcıların portföylerini güvende tutmak adına altın borsasına başvurabilmektedirler. İkinci bir sebep ise, savaş, kriz gibi olağanüstü durumlarda altınınızı kolaylıkla nakde çevire bilmenizdir.  Diğer piyasalarda ki karşı taraftan kaynaklanan risk durumları, altın borsası için geçerli değildir.

En Güvenilir Yatırım Altın Resimleri

Etiketler: , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir