Epidermis Nedir?

Epidermis Nedir?

Epidermis Nedir?

Epidermis Nedir?

İnsanoğlu yaşamı boyunca derisinde oluşan hastalıklarla karşılaşmış ve çözüm için sürekli araştırmıştır. İşte epidermis hastalığı da deri hastalıklarından birisi. Derimiz bizim içimizdeki bütün her şeyi koruyabilen bir sur görevi görür. Çok önemli bir parçamızdır. Kim derisi olmadan yaşamını sürdürebilir ki? Derimizin içinde hepsi birlikte çok uyumlu bir aile olan birden fazla doku türü vardır. Derimizi bir apartmana benzetirsek eğer çok yerinde olacaktır. Bildiğiniz gibi apartmanın katları vardır. Derimizde de katlar vardır. Epidermis ise bu apartman katlarının 1. katıdır. Yani derimizin ilk katıdır.

Epidermis katında yaşayan kişiler genellikle çoğunluğu keratinositlerdir fakat Langerhans ve melanosit hücreleri de bu katta yaşamını sürdürür. Epidermis 5 adet hücre tabakasından meydana gelir. Herkesin bileceğini umduğum üzere elimizde ve ayaklarımızda bu katman 3 defa daha sert ve kalın özelliğe sahiptir.

Epidermisin içindeki 5 adet hücre tabakası genellikle keratinositlerden oluşmaktadır. Bu tabakalar genellikle bazal bir tabakanın üretme bölümünde ilk defa meydana gelirler. Ardından Malpigi adlı tabakadan granüler hücre tabakasına doğru ilerleyerek hücre tabakalarını gezerler. Dezmozom adlı verdiğimiz kişiselleşmiş bağlantılar yardımı ile çevrelerinde ki diğer keratinositler ile bağlantı kurarlar. Dezmozom dediğimiz şeyler elektron mikroskoplarında açık ile koyu şeritler şeklinde görünmektedirler.

Keratinositler %70 su içermesine rağmen stratum korneum da %30 oranına inmektedir. Stratum korneum ise bariyer işlevi taşıyan bir parçadır. Stratum korneumun bariyer için önemli olmasının başka bir nedeni ise, polae sereamid ve granüler hücre tabakalarının genellikle küçük küçük hücrelerin arasında olan lipit içermesindendir.

Yeni meydana gelen bir keratinosit stratum korneum ve epidermisin üzerine çıkarak deriden uzaklaştırılması 25 ila 28 gün alacaktır. Bu süreç bazı deri hastalıklarında 15 güne hatta 12 güne kadar hızlanabilmektedir.

Pigment Üretmekte Görevli Hücreler

Güneşin ultraviyole ışıklarına karşı dayanıklılık sağlayan hücrelerimiz melanositlerin içinde üretilen siyah pigmentlerimizdir. Keratinositler de dezmozom bulunmasına rağmen melanositlerde böyle bir şey yoktur. Ancak bunun olmaması onun yerine başka bir şey olmasını gerektiriyor. Melanini çevreye ulaştırabilen uzunca dallara ayrılmış uzantıları vardır. Bu hücreler ise embriyonik nöral olan bir yarıktan kökenlerini almışlardır.

Etiketler: , , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir