Esmer Şeker ve Faydaları Nelerdir?

Esmer Şeker ve Faydaları Nelerdir?

Esmer Şeker ve Faydaları Nelerdir?

Esmer Şeker ve Faydaları Nelerdir?

Esmer Şeker ve Faydaları Nelerdir: Şekeri bilmeyenimiz yoktur. Tanım olarak şeker, birçok ailenin yemeklerinde tatlandırıcı olarak kullandığı, içeceklerinde de aynı amaçla kullandığı maddedir. Türkiye’de ki neredeyse tüm ailelerin masalarında şeker bulunmaktadır. Bildiğiniz gibi her şeyin azı yarar fazlası zarardır. Şekerde de aynı kural geçerlidir. Eğer şekeri oranında almazsanız sağlığını tehlikeye girebilir.

Kısacası şeker dendiğinde akla, şeker pancarı ve şeker kamışının birlikte kullanılmasıyla elde edilen tatlandırıcı gelmelidir. Şeker karbonhidratlar grubunda başlarda oynamaktadır. Aynı zamanda sakaroz adıyla da bilinmekte olan şeker, birçok gıda veya içecekte az veya çok miktarda bulunmaktadır. Birden fazla maddede şeker bulunmasına rağmen eğer olaya ticari anlamda bakarsak sadece şeker pancarı ve şeker kamışından elde edilmektedir. Bu iki maddenin dışında ki maddelerde bulunan şekerin hiçbir şekilde ekonomik yararı bulunmamaktadır.

Esmer Şeker   Faydaları: Şekerin dünyadaki anavatanı Hindistan’dır. Ancak Hindistan’ın tüm her yerinde yetişmemektedir. Ancak ve ancak sıcak bölgelerde yetişmektedir. Yani şeker yarı tropikal ve tropikal bölgeleri sevmektedir. Araştırmalara göre şeker kamışının içinde bulunan şeker oranı %12 ve %18 arasındadır. Bunların yanı sıra şeker kamışı asla Türkiye’de üretilmemektedir. Ama Türkiye’de şeker pancarından ciddi oranda üretim yapılmaktadır.

Dünya üzerinde yapılan anketlere ve güvenli araştırmalara göre şeker üretimi ülkelerde %75 şeker kamışından olmasına rağmen %25 oranla şeker pancarından üretilmektedir. Şeker çoğunlukla unlu yiyeceklerde, reçelde ve helva yapımında kullanılmaktadır. Türkiye 1996 senesi Aralık ayı 17. günü şeker üretimine başlamıştır.

Şimdi ise sırada esmer şeker var. Esmer şekerin tanımını kısaca yapmak gerekirse, şeker kamışının kısa kısa işlemlerden geçirilmesinden sonra saflığa ulaştırılmasının sonucu ortaya çıkan kıvamın beyaz şeker ile bir araya gelerek karıştırılması sonucu elde edilen şekere denir. Bazı toplumlarda bu karışıma esmer şeker denirken bazı toplumlarda ise kahverengi şeker denmektedir. Eğer esmer şekerin daha koyu olmasını istiyorsanız içinde bulunan şeker kamışı melası miktarının artırılması gerekir. Esmer şekerin içinde bulunan parçalar beyaz şekere oranla çok daha küçük olmasıyla birlikte topraklanma oranı da çok fazladır.

Beyaz şeker kullanıldığı zaman, beyaz şeker içinde bulunan karbonhidrat miktarına oranla kan dolaşımına çok daha hızlı karışacaklardır. Bu durum ise insülin salgılanması ile sonuçlanacaktır. Eğer insülin salgılanması artar ise diyabet hastalığı ile karşılaşma oranınız da artacaktır.

Ancak kahverengi şeker de böyle bir risk daha azdır. Her iki şeker çeşidinde de enerji oranları eşit değerde olmasına rağmen esmer şeker içerisinde B12 vitamini, sodyum, magnezyum ve birçok madde bulunur. Ancak saydığım bu vitamin ve mineral çeşitlerinden bir tanesi bile beyaz şekerin içerisinde yoktur. Her sabah ve akşam yemeğinde beyaz şeker yerine esmer şeker kullandığımız takdirde az da olsa bu minerallerden vücudumuz yararlanacak ve biz de mutlu olacağız.

Etiketler: , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir