Fan Nedir Fan Çeşitleri Nelerdir

Fan Nedir Fan Çeşitleri Nelerdir

Fan Çeşitleri Nelerdir

Fan Çeşitleri Nelerdir

Fan Nedir

Fan hava akışında bir basınç sağlayan cihazlara denmektedir. Ayrıca sözlükteki ifadesi ise “temizleyici” olarak tanımlanmaktadır. Fan soğuk veya sıcak havayı dengede tutarak dengeli olarak savurmakta olan bir cihazdır. Fan ayrıca havalandırma aracı, pervane kanadı, pervane veya vantilatör olarak da tanımlanmaktadır. Elektrik ile çalışmakta olan bu malzeme havanın temizlenmesi için kullanılmaktadır. Ayrıca fanın en önemli parçalarından olan pervanesi kişilerin ihtiyaçlarını karşılayabilmektedir. Fan kimi zaman ısınan bilgisayarların soğuması için kullanılmaktadır ve kimi zaman sıcaktan kurtulmak biraz serin hava almak için kullanılmaktadır.

Fanlar kullanıldığı yere göre değişmektedir.

  • Emme fanı
  • Egzoz fanı
  • Basma fanı

Emme Fanı (Aspirator)

Bu fanlar bulundukları ortamın basıncını düşürmek ile görevlidirler ve iç hava, dış hava karışımı ile çalışan bir sistemdedirler. Bulunduğu ortamdaki havanın uygun ve dengeli bir şekilde dönmesini sağlamaktadır. Bu fan türü havayı emdiği için “Aspirator” olarak isimlendirilmektedir.

Egzoz Fanı

Yine iç ve dış hava karışımı ile çalışmaktadır ve emme fanı bulunmayan sistemler üzerinde kullanılmaktadır. Aldığı hava boyutu veya miktarı kadar dönüş edilmesini sağlamaktadır.

Basma (Besleme Fanı) Fanı yani (Vantilatör)

Artı bir basınç meydana getirip bağlandığı kanal içerisindeki havanın hareketini sağlamaktadır. Bu fan tipleri basma fan olarak tanımlanmaktadır ve ortamda bulunan havanın devir daim edilmesini sağladığı için vantilatör ismi uygun görülmüştür.

Fanın en önemli yardımcısı olan kanatlar hava üzerinde büyük bir iş yaparak onlara statik ve kinetik enerji katmaktadırlar. Havaya aktarılan bu statik ve kinetik enerlijilerin kendi aralarındaki oranı fanın türü ve boyutuna göre değişim göstermektedir.

Fan Çeşitleri

Fanlar üzerinde bulunan ve en önemli yardımcıları olan pervanelerin yani kanatların akış şekline bağlı olarak ayrı iki kategori içerisinde “Aksiyel Fan (eksenel fan) ve Radyal Fan (santrifüj) olarak gruplanmaktadır.

Eksenel Fan Tipleri Eksenel Fanlar (Kanal Tipi Fan, Aksiyel Fan)

Eksenel fanlar, fan üzerinde bulunan mile göre paralel olarak akmaktadır. Eksenel fan türü; yönlendirici, pervaneli, kanatlı veya kovanlı tip olarak sınıflandırılmaktadır. Yönlendirici kanatlı ve kovanlı eksenel fan tipleri boru şeklinde tasarlandıkları için kanal tipi fan kelimesi kullanılmaktadır. Kanatlı veya Kovan tipli eksenel fanlar için fan içerisine yerleştirilmiş ve direkt fana bağlantılı veya dışarıdan yerleştirilmiş olan motor ile çalışmaktadır. Kare veya dikdörtgen şeklinde bulunmakta ve galvanizli sac üzerinden imal edilmektedir.

Fan Nedir Fan Çeşitleri Nelerdir2

Fan Nedir

Aksiyel Fanlar

Hava üzerinde basınç farkı oluşturur ve havanın hareketini eksenel yönde tutmaktadır.

Aksiyel fanlar üç farklı grup içerisinde sayılabilmektedir bunlar;

Pervane kanatlı fan tipleri

Silindir kanatlı fan tipleri

Klavuzlu, silindirli fan tipleri olarak bilinmektedir.

Radyal Fanlar ise 4 grup içerisinde bulunabilmektedir,

Radyal Tipli Fan (Eğimsiz Fanlar)

Öne Eğimli Fan Tipleri

Geriye Eğimli Fan Tipleri

Aerodinamik Kanatlı Fan Tipleri

Etiketler: , , , , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir