Fitokimyasallar Nelerdir? Çeşitleri Nelerdir?

Fitokimyasallar Nelerdir?

Fitokimyasallar Nelerdir

Fitokimyasallar Nelerdir

Kanser risklerini azaltmak, bağışıklık sistemini güçlendirmek ve yaşa bağlı ortaya çıkan sorunları ötelemek istemez miydiniz? Tüm bunları sağlayan fitokimyasallar nelerdir? Fitokimyasal terimini duymamış olsanız da fark etmeden fitokimyasal içeren besinleri mutlaka tüketmişsinizdir. Fitokimyasalların tüketimi yaşam için zorunlu olmasa da yararları bakımından tüketmekte oldukça fayda vardır ve insan sağlığına büyük katkılar sağlamaktadır. Bitkilerin hayatta kalmasını ve patojenlere karşı korumasını sağlayan fitokimyasallar en çok sebze ve meyve çeşitlerinde bulunmaktadır.

Fitokimyasal Çeşitleri Nelerdir?

Flavonoidler, ellajik asit, karotenoidler, izoflavon, indoller ve lignanlar fitokimyasal türlerinin başlıcalarıdır. Bunlar dışında başka çeşitleri bulunsa da en önemlileri bunlardır. Biz fitokimyasalları vücudumuza yediğimiz besinlerle alırız.

Fitokimyasallarca Zengin Besinler

Meyve ve sebzelere kırmızı, mor vb. rengini veren genellikle fitokimyasallardır. Meyvenin koyuluğu ne kadar fitokimyasal içerdiği hakkında bilgi vermektedir. Renk koyulaştıkça fitokimyasal oranı da o kadar fazladır demektir. Portakal, yaban mersini, çilek, nar, domates, pancar, brokoli gibi sebze ve meyveler çok miktarda fitokimyasal içermektedir. Tam tahıllı ürünlerde de fitokimyasallar bulunmaktadır.

Fitokimyasalların İşlevi Nedir? Birçok işlevi bulunan fitokimyasalların yararları: Yaşlanma Karşıtı (Anti-Aging) Etkisi: Vücudumuzdaki serbest radikallere karşı antioksidan yapısı ile karşı çıkmaktadır. Serbest radikaller kırışıklık ve bilişsel gerilemelere yol açmaktadır. Fitokimyasal tüketimi bunların önüne geçmeyi sağlar.

Kansere Karşı Koruyucu Etkisi: Fitokimyasallar içerdikleri kateşin ve likopin deneylerle sabit olarak kanserlerden koruyucu etki göstermektedir. Aynı zamanda normal hücrelerin de kansere yakalanmasının önüne geçmektedir. Bağışıklık Sistemine Etkisi: Fitokimyasallardan ally sülfit içeren sarımsak antibakteriyel özelliğe sahiptir. Pek çok bakteri türüne karşı koruma sağlamaktadır. Aynı zamanda doğal bir antibiyotiktir. Bu sayelerde fitokimyasallar bağışıklık sisteminin korunması ve güçlenmesini sağlamaktadırlar.

Faydalı Enzimlere Olan Yararları: Turbun içinde yer alan indoller fitokimyasallar ile kanseri etkisiz hale getiren enzimler içermektedir. Yani fitokimyasallar aynı zamanda kanseri durduran enzimleri uyarıcı fonksiyon üstlenirler.

Östrojenel Etkileri: Fitokimyasalların bazıları östrojen hormonunun benzeri fonksiyonlar üstlenir. Fitoöstrojen denilen bu fitokimyasal çeşidi soya sütünde ve fındıkta bol miktarda bulunur. Kemik yoğunluğunun korunmasını sağlar. Bu besinler aynı zamanda kötü kolestrolü de düşürmektedir. Menopozun etkilerini azaltmada etkilidir. Yani vajinal kuruluğu ve sıcak basmasını önleyici etkileri bulunmaktadır. Bu sebeplerden kadınların tüketmesi gereken besin maddeleridir. Kadınlar fitokimyasallar bakımından zengin besin maddelerinden bolca tüketmelidir.

Fitokimyasallar hala incelenmekte ve araştırmalara konu olmaktadır. Daha bulunamayan pek çok yararı olduğu düşünülmektedir. Sağladıkları etkiler sayesinde pek çok hastalığa iyi geldiklerinden fitokimyasalları sağlığına düşkün olan her insan tüketmelidir.

Etiketler: , , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir