Foton Nedir?

Foton Nedir?

Foton Nedir?

Foton Nedir?

Birbirlerine dik açılar oluşturacak bir şekilde bir araya gelmiş elektrik ve manyetik alanla oluşmuş dalgalara elektromanyetik dalgalar denilmektedir. Bu dalgaların en temel birimi yani foton nedir? Foton kısaca ışık parçacığıdır. Bu bahsettiğimiz elektromanyetik dalgalar, bir yerden başka bir yere doğru gitmek istediğinde bu taşınma olayı fotonlar sayesinde gerçekleşir. Dalgaların uzaydaki hızları ışık hızına denktir. bu sebepledir ki elektromanyetik dalgalar ışık hızıyla beraber gidebilir. Fotonlar belli bir kütleye sahip olmamalarına yani kütleleri birimsel olarak 0 olmasına rağmen ilginç bir şekilde kütle çekim yasasından etkilenirler.

  • Fotonlar nasıl yayılır: Fotonlar çevrelerine ve belli bir noktaya doğru yayıldıklarında dalgalar halinde yayılırlar. Ama boşlukta dalgalar halinde yayılırken bu şekilde hiçbir etkileşime giremez. Etkileşime girebilmeleri için parçacık yapısına dönmeleri gerekmektedir. Fotonun frekansının yüksek veya düşük olmasına bağlı olarak enerji parçacığı olan fotonların da enerjisi değişmektedir.
  • Işık dalgalardan mı yoksa parçacıklardan (fotonlardan) mı oluşur: On dokuzuncu yüzyıldan bu yana bilim adamlarının araştırma konuları arasında yerini koruyan bu sorunsal çözümlenmiş olsa da hala anlaşılamayan ve cevaplanamayan sorular mevcuttur. İlk zamanlarda ışığın dalgalar halinde yayıldığı ileri sürülmüş ve bu birçok bilim adamı tarafından da kabul görmüştür. Ancak ileriki dönemlerde Max Planck isimli bilim adamı ortaya çıkarak ışığın dalga boyları şeklinde değil, küçük küçük enerji parçacıkları şeklinde olduğunu ileri sürmüştür. İleri sürdüğü bu kuram sayesinde Planck 1918 Nobel Fizik Ödülü’nü almayı başarmıştır. Ortaya attığı bu kuram büyük ilerlemelerin de başlangıcını oluşturmuştur. İlerleyen dönemlerde dünyaca ünlü bilim adamı Einstein tarafından ışığın yapısına dair bir teori gelmiş ve tıpkı taramalı tüfekten çıkan kurşunlar gibi ışığın da böyle parçacıklardan oluştuğunu ileri sürmüş ve bu parçacıklara da “foton” ismini vermiştir.

Bu sayede fotonun tam manasıyla ne olduğu anlaşılmıştır. Ne var ki ışıkla ilgili merak uyandıran bazı konulara hala cevap bulunamamaktadır. Bunun nedeni ise ışığın kimi zaman fotonlara uygun kimi zamansa dalga boyuna uygun olarak özellikler göstermesidir. Merak edilen ise ışığın hangi durumlarda foton hangi durumlarda dalga özelliği gösterdiğidir. Buna karar verme sebebi halen gizemini korumaktadır. Fotonun varlığından 1900’lü yıllarda haberdar olsak da görüntülenebilmesi için aradan epeyce bir zaman geçmesi ve 21. yüzyıla girilmesi gerekmiştir.

2007 yılında foton parçacıkları Fransız fizikçiler sayesinde görüntülenebilmiştir. İnsan gözü bu küçük foton denilen enerji parçacıklarına karşı fazlaca duyarlı yapıdadır. Gözlerimizde görmeyi sağlayan bölüm olan retina, bir tanecik bile foton gördüğünde tepki verecek özelliktedir. Fotonların algılanabilmesi içinse tek bir enerji parçacığı yeterli olmamaktadır. Bunun sebebi ise gözümüzde seçici geçirgen görevini üstlenen filtrelerdir yoksa ufacık bir ışık parçacığı dahi bizi etkiler ve bize görüntü karmaşıklığı yaşatırdı.

Etiketler: ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir