Fransa Bayrağının Anlamı ve Tarihçesi

Fransa Bayrağının Anlamı ve Tarihçesi

Fransa Bayrağının Anlamı ve Tarihçesi

Fransa Bayrağının Anlamı ve Tarihçesi

1789 yılındaki halk devriminden sonra Fransızlar şuan ki bayrağı dizayn etmişler ve o günden bu güne küçük değişiklikler olsa da aynı bayrağı kullanmışlardır. Fransızlar kendi bayraklarını 15 şubat 1794’de resmi olarak kabul etmiştir. O zamandan bu yana bayrağın 3 rengi tüm dünyada özgürlük sembolü oldu. Fransız bayrağı dikey olarak soldan sağa mavi, beyaz, kırmızı olmak üzere 3 eşit şeritten oluşur. Fransız bayrağının renkleri kendisinden 2 asır daha eski olan Hollanda bayrağının aynısıdır.

Fransız bayrağının renkleri benzeri olan Hollanda bayrağının renklerinden halk devriminin amacı olan hürriyet, adalet ve eşitlik sembolü olmasıyla ayrılır. Bayraktaki mavi ve kırmızı renkler Paris şehrini sembolize eder. Paris’in bayrakları 1358 yılından beri mavi ve kırmızıdır. Beyaz renk ise bourbon krallığını sembolize eder. Nisan 1792’de Fransız Claude Joseph Rouget de Lisle tarafından yazılıp bestelenen Fransız milli marşı ise 1795 yılında resmi olarak kabul edilmiştir. 1815 yılında Napolyon’u hezimete uğratan burbon iktidarı hakimiyeti ele geçirdikten sonra devrimden önceki bayrağa geri döner ve önceki 3 renkli bayrakla değiştirilir. Temmuz 1830’da devrinden sonraki kral Lui Flip döneminde Fransayı temsil etmek üzere bu üç renkli bayrak kullanılmıştır.

1940 gelindiğinde nazillerin işgaline uğradıktan sonra rejim faşist bir rejime dönüştürüldü. Fransa’nın ismi ise Fransa Cumhuriyeti yerine Fransa Devleti oldu. Ayrıca Fransız bayrağının beyaz renkli şeridini bayrağın 3 renginden oluşan haç konuldu haçın etrafı da altın yıldızlar konuldu. 1945 yılında ikinci dünya savaşı sona erdikten sonra Fransız bayrağı eski haline döndü. 1946 ve 1958 yıllarındaki anayasanın ikinci maddesine Fransız bayrağı mavi, beyaz ve kırmız 3 renkten oluşur ve ulusal Fransa cumhuriyetini temsil eder maddesi eklendi.

Etiketler: , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir