Galatasaray Bayan Futbol Takımı

Galatasaray Bayan Futbol Takımı

 

galatasaray-bayan-futbol-takimi

Türk futbolunda bundan birkaç sene önce büyük atılımlar yaşanmıştı. Beşiktaş ve Galatasaray, kadın futboluna yönelerek genç kızların alt kadrolara kabul edilmesini, genç kızlarımızın küçük yaşlardan itibaren alt yapıdan başlayarak kadın liglerine kabul edilmesini ve başarılı futbolcular olarak yetişmesini sağlamıştır. Profesyonel kulüplerden biri olan GS, U-13 kadrosundan başlamak üzere en küçükleri 1999 doğumlu olan kızları futbol alt yapılarına almaya başlamıştır. Bu bölüm ilk olarak 2013 yılında açılarak öğrencilerini kabul etmeye başlamıştır.

Üç dört senedir faal olan Galatasaray kadın futbol takımı geçtiğimiz ay kapandı. Genç kızları yetiştirip liglere hazırlayan bu çalışma artık geçerli değil. Kulüpte yaşanan ekonomik krizler sebebiyle kapatılan genç kız alt kümesinde yetişen genç kızlardan oluşan sporcular büyük başarılara imza atmıştı. Minik Kızlar Ligi’nde şampiyon olan takım, şampiyonalarda yarı finale kadar çıkmış hatta bu yıl Genç Kızlar Türkiye Şampiyonası’nda tur atlayarak ikinci tura yükselmişti. GS kadın futbolcular U-17 Milli Takımı’nda da oynuyor. Futbol altyapısından A Milli takıma kadar genç oyuncuları kendi okullarında yetiştiren GS, genç yaştaki kızları okullarına alıyordu.

1999-2005 arası doğumlu minik kızlarımız Galatasaray Futbol Akademisi’ne kabul ediliyordu. Dişi Aslanlarını arayan kulüp, bu konuda ülkemizin de gelişmesini istemekteydi. Seçmeler Florya Metin Oktay tesislerinde yapılmıştır. Şartlara uyan kızlarımız GS futbol altyapı okullarına seçilmiş ve eğitim görmüştür. Florya Kız Futbol okulunda yetiştirilen 6-12 yaş arasındaki minik kızlarımız gelecekte GS’ın kadın futbol takımının büyük oyuncuları olmak istiyordu. Okulda, kadın antrenörler minik kızlara hafta sonları futbol eğitimleri veriyordu.

Kayıt için sporcu ve velisinin kimlik fotokopisi, bir adet vesikalık fotoğraf, kayıt formu ve sağlık raporu gerekli. Seçmeler bundan birkaç yıl önce Florya Metin Oktay tesislerinde ücretsiz olarak yapıldı. Futbol ayakkabıları ve antrenman malzemelerini de yanlarında getiren minikler, üst liglere yetiştirilmek üzere hummalı çalışmalara başlamıştı. Şu an GS basketbol ve voleybol bayan ligleri takımlarıyla tam gaz fikstür programına devam ederek maçlara çıkıyor. Ancak bu sene kapatılan bayan futbol altyapı takımından geriye sadece umutlar kaldı.

Etiketler: , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir