Geri Dönüşüm Nedir? Önemi Nedir?

Geri Dönüşüm Nedir?

geri dönüşümün faydaları

geri dönüşümün faydaları

Kullanıldıktan sonra doğaya bırakılan atıklardan bir kısmı işlenerek yeniden kullanılabilir duruma getirilebilmektedir. Bu durum, geri dönüşüm olarak ifade edilmektedir. Yeryüzündeki doğal kaynaklar sınırlı olduğundan, Kartonlar, geri dönüşümde bazılarının rezervi hızla tükenmektedir. Bu durum genel anlamda başlıca maddelerdir, Gelecek açısından kaygı vericidir. Çünkü gelecekte doğal kaynakların bir kısmı tamamen tükenecek, bir kısmı da önemli ölçüde azalacaktır.

Bu nedenle bir kez kullanılan kaynakların tekrar kullanılabilir duruma getirilmesi önem taşımaktadır. Bu durum hem doğal kaynakların ömrünü uzatacak, hem de çevrenin daha az kirlenmesine neden olacaktır.Geri dönüşümün diğer bir katkısı ise ekonomik kaynak sağlamasıdır. Sıvı atıkların geri dönüşümünde en önemli uygulama, atık sularının yeniden kullanılabilir duruma getirilmesidir. Atık sularda çözünmüş haldeki tuzlar ve çeşitli mineraller, arıtılarak yeniden kullanılabilir hale dönüştürülebilmektedir. Katı atıkların tekrar kullanılabilir duruma getirilmesiyle ilgili birçok uygulama bulunmaktadır. Cam şişelerin, plastiklerin, kağıt ve kartonların, ambalajların ve metal eşyaların tekrar kullanılabilir duruma getirilmesi, birçok ülkede yasalarla da desteklenen uygulamalardır.

Çöplerin sınıflandırılarak bırakılması geri dönüşüm projeleri içinde önemli bir yere sahiptir. Örneğin Almanya’da atıklar sınıflandırılarak çöp olarak bırakılmaktadır. Böylece aynı tür maddeler, çeşitli işlemlerden geçirilerek tekrar kullanılabilir duruma getirilmektedir. Metaller, plastik ve camlar eritilerek yeniden kazanılabilmektedir. Kağıt ve kartonlar da yeniden hamur haline getirilerek kullanılmaktadır,

Geri dönüşüm neden önemlidir.

Doğal kaynaklarımız korunur.

Enerji tasarrufu sağlanır.

Atık miktarı azalır.

Ekonomi için değerlidir.

Etiketler: , , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir