Google Kuruluş Yeri ve Tarihi

Google Kuruluş Yeri ve Tarihi

Google Kuruluş Yeri ve Tarihi

Google Kuruluş Yeri ve Tarihi

Google, dünyanın en büyük internet araması yapılabilen çevrimiçi ağdır. Ayrıca reklam teknolojileri ve arama motoru için yatırımlar yapan çok uluslu bir ABD şirketidir. 4 Eylül 1988 tarihinde kurulmuştur. Kurucuları ise Sergey M.Brin ve Lawrence E.Page’dir.

Özel bir şirket olarak kurulan ve daha sonra 19 Ağustos 2004 yılında halka arz edilen Google, günümüzün en çok kullanılan arama motorudur. İnternet ve yazılım alanında çalışmalarına da devam eden bu firma dünya çapında veri merkezlerinde 1 milyondan fazla sunucuda çalışmaktadır. Ayrıca kuruluşundan bu yana misyon olarak ‘dünyaya bilgi sağlamak’ konusundaki hizmetlerine aralıksız bir şekilde devam ettiğini söyleyebiliriz. Google Kuruluş Yeri ve Tarihi bu şekilde gerçekleşirken sunduğu hizmetler de fazlasıyla bulunur. Google Buzz ve Google + gibi sosyal ağ araçları ile s-posta hizmeti veren ve Gmail servisi sağlayan firma ayrıca Google Chrome üzerinden de bir tarayıcı hizmeti vermektedir. Bunun yanında Google Talk mesajlaşma uygulaması da kullanılan uygulamalardan bazılarıdır. İnternet üzerinde tüm kullanıcılar Google üzerinden araştırmalarını yapmakta ve bilgi sahibi olmaya devam etmektedir.

Google arama, bir arama motoru olmakla birlikte şirketin en çok tercih edilen uygulamasıdır. Kasım 2009 yılında yayımlanan bir araştırmaya göre Google ABD bölgesinde en çok kullanılan arama motoru olmuş ve Pazarın %65’ini elinde tutmuştur. Bu sayede popüler olan ve artık dünyada da hızla kullanılan bu sistem ile farklı gelişimleri de bir arada görebileceğiz. Google arama motoru ayrıca dünya üzerinde yaşanan gelişmeleri simgelerken logosunda değişiklikler yaparak tüm dünyada olup biteni takip ettiğini ve önem verdiğini de göstermektedir.

Şirket ilk açıldığında günde 10.000 arama gerçekleşirken daha sonra bu rakam 500.000’e ulaşmış ve daha sonra milyonlar üzerinden aramalar yapılmıştır. Google’ı diğer arama motorlarından farklı kılan özelliği ise her bilgiye saniyeler içinde kullanıcıları ulaştırmasıdır. Bu anlamda farklı analiz yöntemlerini de kullanarak günümüzde en yeni ve en teknolojik arama motoru olarak çalışmalarına devam etmektedir. İnanılmaz bir şekilde dünyaya yayılan bu motor, ülkemizde de yaygın bir şekilde kullanılır.

Etiketler: , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir