Grafiti Nedir? Nasıl Yapılır?

Grafiti Nedir? Nasıl Yapılır?

Grafiti Nedir? Nasıl Yapılır?

Grafiti Nedir? Nasıl Yapılır?

Son dönemlerde ortaya çıkan post modern sanat türlerinden biri de grafitidir. Peki, grafiti nedir? Kimi kesimler tarafından kamu malına zarar verme (vandalizm) olarak tanımlanan grafiti, kimi kesimler tarafından günümüzün popüler kültür sanatlarından biri olarak kabul görmektedir. Grafik sözcüğünden türetilmiş olan grafitinin sanat olup sanat olmadığı hakkında tartışmalar halen devam etmektedir. Her ne kadar bu tartışmalar devam etse de sanat akademisyenlerinin çoğu tarafından; kişinin zevk ve tercihine göre şekillenmesi ve duygu ve düşünceleri yansıtması açısından grafiti, tescillenmemiş olsa da sanat olarak kabul edilmektedir. İlk ortaya çıktığında illegal yöntemlerle yapılan ve halen yapılmakta olan grafiti günümüzde bu sanatla uğraşanlar tarafından legal olarak yapılmaya başlanmıştır. Gün geçtikçe de legal olarak yapanların sayısı artmaktadır.

Grafitinin Kronolojik Tarihi ve Gelişimi

Kronolojisi milattan önceki yıllara dayanan grafiti sanatının kökeni insanların mağara duvarlarına çizdikleri şekillere dayanır. 1940lı yıllarda protestolar amacı ile Almanya’da Berlin Duvarı’na çizilen iki yönlü slogan ve şekiller ile tanınmaya başlanmış. 1960 yıllarda Amerika’da sokak çetelerinin kendi alanlarını belirlemeleri amacıyla kendi bölgelerine çizdikleri yazı ve şekillerle kendini göstermiştir. New York’ta 1970li yıllarda New York’lu Demetrius isimli bir kuryenin isminin kısaltması olan taki ve sokak numarası olan 183’ü birleştirerek her yere “Taki183” imzasını atmasıyla birçok New Yorklu’nun merakını uyandırmıştır. Bu imzanın New York Times gazetesinde manşet olması ile Taki183 bir efsane haline gelmiştir. Genç kesimler de bu olaydan sonra kendilerine ait bir imza beğenip Taki’yi taklit etmeye ve imzalarını atmaya başlamışlardır. Günümüzde de halen grup çalışmaları ya da bireysel çalışmalarla devam etmektedir.

Grafiti çeşitleri ve terimleri nelerdir?

 • Writer: Grafiti yapan sanatçılara verilen isimdir.
 • Sketch: Çizimin önceden bir kağıt üzerine taslak halinde çizilmesidir. Kağıt dışında taşınabilecek herhangi bir zemin üzerine de yapılabilir.
 • Blackbook: Taslak çalışmalarının sürekli olarak tutulduğu taslak defteridir.
 • Wall: Duvarlara çizilen grafitiler denir. Duvarların boyutuna ve türüne göre çeşitlilik göstermektedir.
 • Block: Grafitimdeki boyut kazandırma çalışmalarına denir.
 • Character: Graffitinin çevresine insan silüeti şeklinde ve genellikle de yan taraflarına yapılan karikatürist çalışmalardır.
 • Tag: Graffiticinin kendine ait olan özel imzasıdır. Grafiti çalışmalarının kime ait olduğunun anlaşılması için tag aynı olmalıdır. Tag atabilmek için grafitici olmak şart değildir. Ün kazanmak için boş bir alana da tag atılabilir. Bu noktada küçük bir ayrım vardır. Graffiti çizilirken, tag atılır. (İmza atmak gibi.)
 • Marker: Tag atmak için kullanılan kalemlerdir.
 • Firstline: Grafiti çalışmalarında çizilen ilk çizgilere denmektedir.
 • Outline: Adından da anlaşılabileceği gibi grafitinin dış hattıdır. Yani dış çizgileridir.
 • Secret outline: Grafiti harflerinin çizgilerini çevreleyen ikinci çizgidir. Ve bu çizgi out linedan farklı renklerdedir.
 • Highlights: Genellikle harf köşelerine yapılan ve grafitinin çeşitli yerlerine parlama ve ışıltı kazandıran efektin adıdır.
 • Fill in: Grafiti çalışmasının iç boyasına denir. Harflerin içi tek renk olmak zorunda değildir.
 • Bubble: Grafitinin içine ya da dışına yapılan baloncuk efektine denir.

King: Graffitide profesyonel olmuş kişilere verilen isimdir.

Etiketler: ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir