Hırvatistan Bayrağı Anlamı ve Tarihi

Hırvatistan Bayrağı Anlamı ve Tarihi

Hırvatistan Bayrağı Anlamı ve Tarihi

Hırvatistan Bayrağı Anlamı ve Tarihi

Hırvatistan bayrağı ilk defa 1848 yılında Jusif Hilasyo hükümdarlığında ortaya çıkar. Bu bayrak aynı zamanda Dalmaçya, Slovenya ve Hırvatistan güçlü krallığını temsil ediyordu. Hırvatistan bayrağı 3 yatay renkten oluşur. Sırasıyla kırmızı, beyaz ve açık mavi bayrağın ortasında armalı kalkan ve üst tarafında kraliyet tacı bulunmaktadır. Hırvatistan’ın milli marşı ise ilk bayrak ortaya çıkmadan önce 1835 yılında yazıldı. Bu marş antum Mihanovic tarafından yazılmış olup bestecisi ise Jusif Runyanindir. Marş ilk defa danika gazetesinde yayınlanırken 1891 yılında ilk kez Hırvatistan Slovenya ekonomi birliğinin toplantısında söylenir.

Hırvatistan’da iç savaşların yaşandığı dönemde Hırvat bayrağı değişikliğe uğrayarak sarı ve siyah renkli oldu. Ancak daha sonra eski renklere Kırmızı, beyaz ve maviye dönerek 1’inci dünya savaşı bitene kadar da hiç değişmedi. 1914 yılında Hırvatistan, Macaristan yanında saf alarak birinci dünya savaşına katıldı. 1918 yılında 1’inci dünya savaşı bittikten sonra Hırvatistan her yönden derin değişikliğe uğrar. Savaşın bitiminden sonra kurulan Yugoslavya birliği altında güçlü kraliyetin bir parçası olur. Bu dönemde Hırvatistan bayrağında değişikliğe gidilerek armalı kalkanın üstünde yer alan kraliyet tacı kaldırılır. Bayrak 2’inci dünya savaşı bitene kadar hiçbir değişikliğe uğramaz. 1939 yılında ikinci dünya savaşı başlar ve Hırvatistan Yugoslavya’nın parçası olarak savaşa gider.

1945 yılında 2’inci dünya savaşı bittikten sonra Komünistlerin iktidara gelmesi üzerine bu defa bayrağın ortasındaki armalı kalkan kaldırılarak yerine komünizm yıldızı yerleştirilir. 1947 yılında Hırvatistan bayrağı bir daha değiştirilerek kökleşmiş komünizm bayrağı genişletilerek altın çerçeve ile süsletilir. Mayıs 1990’da ilk çok partili seçimlerden sonra bayrağın ortasındaki komünizm bayrağı yerine armalı kalkan konmuştur. 21 Aralık 1990 tarihinde aynı bayrak Hırvatistan’ın resmi bayrağı olarak kabul edilir. Bu bayrağın resmi kabülünden on ay sonra Hırvatistan Yugoslavya birliğinden ayrılarak bağımsızlığını ilan etti. 22 aralık 1990 tarihinde bayrağın resmen kabulünden 1 gün sonra da Hırvatistan anayasası ilan edilir. Şuan ki Hırvatistan bayrağı yatay üç şerit halinde Kırmızı, beyaz ve mavidir. Bayrağın ortasında ülkenin simgesi olan kalkan yer almaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir