İğne Fobisi Nedir, Nasıl Tedavi Edilir?

İğne Fobisi Nedir, Nasıl Tedavi Edilir?

İğne Fobisi Nedir

İğne Fobisi Nedir

Farklı şeylerden korkmak bazen hayatımızı oldukça etkiler. Uçak, karanlık, kapalı yer ya da havyalara duyulan bu korkular insanların normal hayatlarını da en fazla etkileyen yöntemlerin başında gelmektedir. Özellikle iğne ve enjektörden korkmak ciddi sorunlara yaratabilir. Sağlık sorunları nedeni ile yaşanan sıkıntıların ciddi boyuta gelmesi nedeni ile iğne vurulmanız gerektiği zamanlarda bu tip bir korkunuz varsa ciddi sıkıntılar yaşarsınız.

Tıp silinde Tripanafobi olarak bilinen iğne korkusu kişinin hayatını etkileyen ciddi fobilerin başında gelmektedir. Bilişsel bir davranış şekli olan bu fobi hastanın iğne vurulması geren durumlarda, terleme, titreme, farklı fiziksel tepkiler ve hatta bayılmaya kadar giden bir durumdur. Özellikle belli bir yaşta görülmemek ile birlikte çocuk yaşlarda ve çoğunlukla da yetişkinlerde rastlanan bir fobidir.

İğne Fobisi Tedavisi

İğne fobisinin yenilmesin fobisini yenmek genellikle kişinin tek başına yapamayacağı bir sorundur. Tek başına bu fobi ile baş etmek yetersiz olduğunda farklı yöntemler devreye girecektir. Özellikle bu sorunun hayatınızı ciddi anlamda etkilediğini düşündüğünüz anda uzman desteği almanız önerilmektedir.

Psikolojik bir durum olduğu için bilişsel- davranışçı tedavi yöntemi iğne fobisinin giderilmesinde başarılı olan en iyi yöntemlerin başında yer alıyor. Bu uygulama ile sistematik olarak hasta fobisi olan iğneye karşı duyarsızlaştırılabiliyor. Bu şekilde iğne gördüğünde hiç tepki vermeyen bir kişi ile karşılaşıyorsunuz.

Psikolojik tedavi yöntemlerinden birisi de hipnoz yöntemi. Bu şekilde hasta uyutularak iğne fobisi ile ilgili olarak bilinçlendiriliyor ve hasta farklı bir şekilde yeniden programlanıyor. Bu sorunun aşılmasında hipnozda oldukça başarılı olarak uygulanan bir başka yöntem olarak yerini alıyor.

İğne Korkusu İçin Yeni İlaç Türleri Geliştiriliyor

Dünya genelinde bu fobiye sahip kişilerin sayısı azımsanmayacak derece olduğu için özellikle ilaç alım yöntemleri geliştirilmeye çalışılıyor. Özellikle grip aşısı gibi enjekte yöntemi ile kullanılan ilaçlar artık Tripanafobisi olan kişiler baz alınarak sprey şekli ile kullanıma başlanmaya başlandı bile.

Özellikle şeker hastalarının bu durumda çok daha fazla sıkıntı çektikleri malum. Bu neden ile özellikle kan alımı aşamalarında iğne kullanılması hastanın daha fazla sıkıntı çekmesine neden olduğu için yapılan testlerin şuan için iğnesiz olarak yapılabilmesi için çalışmalar ise yürütülmekte.

Etiketler: , , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir