İngiliz Tuzu Nedir? Ne İşe Yarar?

İngiliz Tuzu Nedir? Ne İşe Yarar?

İngiliz Tuzu

İngiliz Tuzu

İngiliz tuzu ( sulfate desoude ) suda kolaylıkla eriyen, beyaz billürlardan ibaret bir ilaçtır. Tuza benzeyen bir madde olduğu için adına (ingiliz tuzu)  derler. Bu tuzun bir diğer özelligi ise tadı acıdır ve alkolde erimiyor.

İngiliz Tuzunun Sağlığa Faydaları

İngiliz tuzunun müshil gibi olan tesiri herkes tarafın dan tanınmıştır. Halk arasında gayet meşhurdur. Bugünkü hekimlikte de tuza benzeyen müshiller içinde en çok kullanılan bir ilâçtır. İngiliz tuzunun tesiri sade müshil tarzında değildir. Bu ilâç karaciğer hastalıklarında safra ifrazını kolaylaştırmak, iltihapları ortadan kaldırmak gibi iyi tesirlere de maliktir.(Car-lsbad suyu) gibi birçok içme sularının terkibinde İngiliz tuzu vardır. Bu içme sularının karaciğer hastalıklarına iyi tesir etmesi de ancak bu sayede mümkün olmaktadır. (2-3) gram gibi az miktardaki İngiliz tuzu, hazımsızlıkları ortadan kaldırıp idrarı söktürücü bir ilâç gibi kullanılır. (5-15) gramlık miktarı bağırsakları yumuşatır, dışarıya çıkmayı kolaylaştırır.

Daha yüksek miktarları müshil tesiri gösterir. Yaşlı insanlarda, vücudun kuvvetli veya zayıf olduğuna göre, (20-40) gram İngiliz tuzu biraz suda eritilerek bir defada içilecek olursa oldukça şiddetli bir müshil gibi tesir eder. İngiliz tuzu ne kadar çok su içine karıştırılırsa müshil tesirini de o kadar çabuk gösterir. Çocuklarda yaşa ve bünyeye göre (2-10) gram İngiliz tuzu ile müshil tesiri elde olunabilir. İngiliz tuzunun acı olması ve lezzetinin hoşa gitmemesi dolayısı ile su içine karıştırılıp içilmesi biraz zordur. Onun için bu tuzu içerken nane suyu, portakal suyu, limon suyu gibi kokulu ve lezzeti değiştirici maddelerle karıştırmak uygun olur.

İngiliz tuzu ev ilâcı olarak evlerde de her zaman kullanılır. Evlerde her zaman sık sık rastlanan mide, barsak bozukluklarında, karın ağrılarında bağırsakları temizlemek düşüncesi ile hastaya müshil vermek, İngiliz tuzu içirmek gibi bir fikir vardır. Bu fikir doğru değildir. Çünkü barsak ağrılarında sebep belli olmadan ve bu ağrının altından ne çıkacağı bilinmeden, sadece mide ve bağırsağı boşaltmak düşüncesiyle, verilecek müshiller, meselâ bir apandisit vakasında, bağırsağın delinmesine ve hayatın tehlikeye girmesine sebep olabilir. Hele bağırsak ağrıları, kusma ve ateş ile beraber olursa hiç bir zaman müshil vermeye kalkışmadan hastanın bir an evvel bir doktora gösterilmesine çalışmak icap eder.

Etiketler: , ,

1 comment

  1. Delix Ocak 24, 2016 at 11:47 pm Reply

    yav arkadaş bu ne aceyip bişidir. vala ğoştır ama benena 😀

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir