İnsan Gözü Kaç Megapikseldir?

İnsan Gözü Kaç Megapikseldir?

İnsan Gözü Kaç Megapikseldir?

İnsan Gözü Kaç Megapikseldir?

Teknoloji her geçen gün gelişiyor. Yeni yeni bir sürü ürün çıkıyor. İlk fotoğraf makinasının resimlerini mutlaka görmüş olmalısınız. Devasa bir büyüklükte ve çekim yapmak için uzun süren bir kurulum süreci var. Bu makinalar kullanışlı değil. Siyah beyaz üstelik son derece soluk bir şekilde neredeyse buzlu cam gibi bir resim elinizde oluyor. Tabii ki şimdiki gibi herkesin fotoğraf çekmesi mümkün olmuyor. Soylular ve kraliyet aileleri ancak bu büyük makinayı temin edebiliyor. O dönemler bir fotoğraf çok değerli. Şimdiki gibi kaç megapiksel bu kamera diyemiyorsunuz.

Zaman geçtikçe bilimin ilerlemesi ile teknolojide de sınırlar aşılıyor. Son dönemde çıkan fotoğraf makinaları, telefonlar harika özelliklere sahipler. Artık en ince ayrıntısına kadar o günleri hatırlayabileceğiniz fotoğrafları hızlı bir şekilde çekiyorsunuz. Üstelik hareket esnasında dahi bir kareyi ölümsüzleştirmeniz mümkün. Tabii bu uzun bir süreçti çünkü muhteşem görüntüyü yakalamak için birçok şeyden esinlenmek gerekliydi. Önce pikselleri bulduk. Bir resmin oluşması için gerekli olan küçük kareler. Gördüğünüz her resim bu piksellerden bir araya geliyor. Piksel sayısı arttıkça bir resmin kalitesi artıyor. Piksel sayısı azaldıkça resmin kalitesi doğal olarak düşüyor.

Öncelikle hayvanlardan esinlenen teknoloji araştırmacıları zaman içinde insan gözünün muhteşemliğini fark ettiler. İnsan gözü bir resimde olandan fazlasını algılayabiliyor. Odaklanabiliyor. Yakın ve uza çekimleri yapabiliyor. Hareketliliği tamamlayabiliyor.

Peki; insan gözü kaç megapiksel?

Buna cevap vermek tabii ki mümkün değil. İnsan bir robot olmadığı için piksel ölçümü asla mümkün olmayacaktır. Ancak bazı örnekler ile çok gelişmiş bir görme seviyemiz olduğunu ancak bazı sınırlamalara sahip olduğumuzu bilmeliyiz.

Örneğin: FPS değeri bazında bakıldığı zaman 30FPS değerinde bir görüntüyü gözümüz tam anlamıyla akıcı bir şekilde kavramaktadır. Ancak kişilerin gözü bu seviyede görür demek mümkün değildir çünkü kişilerin göz  bozukluklarına göre bu oran değişebilir.

İnsan gözü ile makinalar arasındaki en büyük fark ışınlardır. Bizim göremediğimiz bazı ışık kuşakları kameralar yardımı ile net bir şekilde görülebilmektedir. Bu ışıklar gözümüzün yapısında süzülememektedir fakat makinalar bu ışıkları net bir şekilde sunmaktadır.

İnsan bir yere baktığı zaman bütün olarak algılar ancak makinaları bir şekilde odaklamanız gereklidir. Bütün olarak bir fotoğrafta her yerin net olması çok büyük bir teknoloji gerektirmektedir.

İnsan gözünün muhteşem bir donanıma sahip olduğu ve bütünü hızı hareketliliği ile algılayabildiği bilimsel gerçeklerden biri olarak yerini korumaktadır.

Etiketler:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir