İnsanlarda Bağımlılık Nedir? Sebepleri Nelerdir?

İnsanların Bağımlılık Nedir? Sebepleri Nelerdir?

İlişkide bağlılık ve bağımlılık arasında nasıl bir fark vardır?

İlişkide bağlılık ve bağımlılık arasında nasıl bir fark vardır?

Bağımlılık bağlanma sorunu da diyebiliriz. Kişinin çok erken dönemde ilişkilerinden kaynağını alan bir özelliktir. Çocukla Anne baba arasında yaşanan güvensiz ilişkiden yani terk edilme, ayrılma kaygılarından zamanında tam görülmemiş yeteri kadar ilgi gösterilmemiş sevgisini belli etmemiş anne ve babaların çocuklarında daha sıklıkla görülen yada özürlü büyüyen çocuklarda daha fazla görülen bir özelliktir. Kişinin başkasının desteğine ihtiyacı olduğu, özerk davranamadığı, yalnız kalamaması, ilişkide karşısındakinin onayına ihtiyaç duyması durumudur. Ve sürekli bir onay alma ihtiyacı içinde olduğu ve ilişkilerinde kaygıyla bulunduğu bir durumdur. Bağımlılık küçük yaştan itibaren kişilerin bir şekilde ilişki içinden kaynaklandığı için devam eden bir süreçtir. Yapılan araştırmalarda kadınlarda daha fazla olduğu görülmüştür.

İlişkide Bağımlığın Sebepleri Nelerdir?

Bağımlı kişi yalnız kalamaz. Bağımlı kişi bağımlı olduğu kişiden onay almadan hiç bir şey yapmamaya çalışır. Her zaman bir başkasının kendisini desteklemesini veya yardım etmesini ister. Genelde başarılı insanların yanında olmaya çalışırlar. Mesela bazı yıldız futbolcuların su taşıma denilen bir tabiri vardır veya izleme denilen bir tabiri vardır. Onun yıldız olmasına fırsat verir gölge oyuncu olarak. Bağımlı kişilerde böyledir bağımlılık. Genelde başarı konusunda veya ilişki konusunda gölge adamdır. Her zaman bir kazancı vardır.

İlişkilerde Bağımlı Olmaktan Nasıl Kurtulur?

Eğer ilişkide bağımlılık çok fazla olduğu için Sorunlar başlamaya başladıysanız farkın dalık çok önemlidir. Kişinin Kendi kendine fark etmesi ve Her zaman en iyi karşı tarafın en iyi ayna tutması onunla ilgili bir takım ürünler vermesi kendisi farkın dalık yaratımı bazen ama daha çok professionel bir yaklaşım olması gerekir. bir uzmanla çalışarak iç gücü bir terapisyon ile kişi bir takım kendi vücuttan harcanan süreçleri çalışarak Tabi’ki elde edilebilir. kurtula bilir ve daha sağlıklı ilişkiler kurabilmektedir. Tabi’ki bir takım deneyimlerden ders almakla kendi ilişkilerinde ama daha çok uzun soluklu bir terapiyi professionel oldukça ilerleyecektir.

İlişkide bağlılık ve bağımlılık arasında nasıl bir fark vardır?

Kişi Dünyaya tamamen bağımlı olarak dünyaya gelmektedir. uygun psikolojik süreçlerin ve genle yaşamışsa sağlıklı bir birey olarak hayatına devam etmektedir. Bağlanma Sağlıklı Bir Şeydir. Bağlı olma ötekine sevgi ve şefkat ile bireysel alanları olmasına izin verme kendisininde bireysel sınırlarını Kurması anlamına Gelmektedir.

  • İlişkisinde karşısındakine bağımlı değil Bağlı olan kişi özgürdür. Bireysel Olarak Hareket Edilebilir Ve Karşısındakine sağlıklı bir ilişki sunabilmektedir.

Fakat Bağımlı insan hiç bir zaman benlik sınırlarını koruyamadığı için sağlıklı bir sevgi sunmaz. ve ayrılık durumlarına Travma Yaşa bilmektedir. Ayrıldığı zaman hiçlik duyguları ile yüzleşmesi ve sanki kaybolmuş gibi hisseder.

Etiketler: , , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir